VšZP: Zavedenie ochranného limitu si vyžiada zvýšené prevádzkové náklady ZP

Od budúceho roka by mal byť na Slovensku realitou tzv. ochranný limit, ktorý by mal dôchodcov a zdravotne postihnutých občanov chrániť pred vysokými doplatkami za lieky. Zdravotné poisťovne Dôvera a Union však v rámci pripomienkového konania novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá strop na doplatky zavádza, navrhujú, aby sa z dôvodu administratívnej náročnosti čiastky do troch eur vôbec nevyplácali.

"Z dôvodu jednotnosti právnej úpravy obdobne ako pri ročnom zúčtovaní navrhujeme stanoviť limit – kedy z dôvodu nákladov na spracovanie a administratívnu činnosť by bola úhrada veľmi nízkych súm neefektívna," argumentuje ZP Union. Návrh ministerstva totiž počíta s tým, že zdravotne postihnutí pacienti zaplatia na doplatkoch za lieky maximálne 30 eur za štvrťrok a dôchodcovia maximálne 45 eur za štvrťrok. Akékoľvek ďalšie doplatky by im mala preplatiť zdravotná poisťovňa na základe ich písomnej žiadosti. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zase upozorňuje, že táto povinnosť si vyžiada rast prevádzkových nákladov poisťovní a zároveň sa zvýši prácnosť sledovania doplatkov a ich preplácanie poistencom. "Pri nedostatočných kontrolných mechanizmoch hrozí pomerne veľký únik finančných zdrojov zo systému. Odporúčame hľadať iný, menej administratívne náročný spôsob naplnenia programového vyhlásenia vlády napríklad formou sociálnej dávky," dodáva VšZP.

Šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) odhaduje, že zavedenie limitu si ročne vyžiada náklady päť až sedem miliónov eur. Väčšinu z nich bude mať pravdepodobne VšZP, ktorá má najstarší aj najnákladnejší poistný kmeň. Ako však objasnil pre TASR, napríklad od zrušenia degresívnej marže na lieky pre nemocnice sa, naopak, očakáva úspora šesť až deväť miliónov eur za rok. "Neočakávame, že by to zdravotné poisťovne zaťažilo," konštatoval s tým, že pokiaľ by finančné prostriedky chýbali, budú sa hľadať ďalšie nástroje na ich získanie. Podľa bývalého ministra zdravotníctva Richarda Rašiho (poslanec za Smer-SD) nesie ochranný limit isté riziko. "V praxi to nebude tak, že pacient donesie na poisťovňu bločky za 40 eur alebo 50 eur a rozdiel mu vrátia. Do toho limitu sa bude zarátavať iba doplatok za najlacnejší liek v danej kategórii, a keďže máme viac ako polovicu liekov bez doplatku alebo s doplatkom do 1 eura, to znamená, že pacient tých 30 – 45 eur za mesiac nenazbiera, čiže myslím, že sa stane to, že pacient príde s bločkami na 150 eur a späť nedostane nič, lebo nebude mať naplnený limit," uviedol pre TASR.

V Českej republike zaviedli strop na doplatky za lieky pred dvoma rokmi, ročne je stanovený na 2500 českých korún (100,9 eura). Pokiaľ by doplatky pacienta ročne túto sumu presiahli, znáša ich zdravotná poisťovňa. Do tejto sumy sa pritom nezapočítava rozdiel medzi cenou predpísaného lieku a cenou jeho prípadnej lacnejšej verzie na trhu. Rovnaké opatrenie má podľa predloženého návrhu platiť aj na Slovensku. Ako poznamenal Uhliarik, v opačnom prípade by sa spustila nekontrolovateľná lavína toho, čo by poisťovne museli doplácať. Vysvetlil, že aj preto sa počíta so zavedením generickej preskripcie, kedy by lekári predpisovali lieky na úrovni účinnej látky. Pacient by sa tak v lekárni mohol rozhodnúť medzi lacnejším generikom alebo originálnym liekom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: