Odstránenia tetovania - aké sú možnosti?

Odstránenia tetovania - aké sú možnosti?
Zdroj: bigstockphoto.com

Tetovanie je pre každého určitým symbolom, vyznaním vlastnej individuality. Mnohokrát sa však stane, že zmeníme svoj názor na krásu alebo meno priateľky alebo v práci nie je žiaduce, aby sme mali odhalené časti tela potetované. Nastupuje ďalšia fáza, odstránenie nežiaduceho tetovania.

V minulosti sa na odstraňovanie používali hlavne chirurgické metódy tzv. dermabrázia, pomocou ktorej sa doslova zrezali povrchové časti kože. Tento zákrok bol a je spojený aj s nežiaducimi účinkami ako je možnosť vzniku jaziev, ktoré môžu prerásť do keloidných.

V súčasnosti sa na odstraňovanie používajú modernejšie metódy, akými sú lasery.

Pri tejto metóde sa využívajú určité vlnové dĺžky svetla, ktoré vychytáva farbivo v koži. A tu nastupuje problém, s ktorým sa môžeme pri odstraňovaní tetovania laserom stretnúť.

Najlepším laserom s najlepšou vlnovou dĺžkou na odstránenie čiernej farby je NdYAG laser s vlnovou dĺžkou 1068nm. Po aplikácii tohto žiarenia na tetovanú kožu tetováž zbledne, ale po skončení zákroku je farba ako predtým. Koža je mierne začervenaná podráždená, ale nie spálená. Po ošetrení sa natrie antibiotickým krémom a neodporúča sa máčať vodou, až pokým sa neukľudní. Doma ju možno natierať dezinfekčným krémom.

Ošetrenie sa opakuje najskôr po 2 mesiacoch, čím neskôr, tým lepšie. V koži totiž prebiehajú reparačné procesy, pri ktorých dochádza k vychytávaniu a odstraňovaniu farbiva poškodeného laserovým žiarením. Tieto procesy môžu trvať dlhšie, preto sa s ďalším zákrokom neponáhľame.

Každý chce vedieť koľko ošetrení bude potrebovať na odstránenie tetovania. To ale závisí od množstva použitej farby a jej farby. Najlepšie sa odstraňuje čierna farba. Pri farebnej tetováži sa odporúča urobiť najskôr kontrolné ošetrenie malej časti a po mesiaci zistiť, či sa farba nezmenila. Laserové žiarenie totiž navodzuje oxidačno redukčné procesy v koži, čím sa môže zmeniť farba červená na fialovú, zelená na modrú a pod. Ak skúška dopadne dobre, môžeme použiť daný laser na odstránenie tetovania.

Treba si uvedomiť, že celý proces odstraňovania tetovania môže trvať aj roky. Pri jeho odstraňovaní sa zverte do rúk odborníkov, aby vám pri nesprávnom type lasera nezostalo tetovanie aj s keloidnou jazvou.

Autor článku: MUDr. Ružena Sochorová, CSc.

Dátum zverejnenia: