Zmluva ÚDZS o prenájme je nevýhodná, v rámci šetrenia sa teraz bude prepúšťať

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý donedávna viedol bývalý člen predsedníctva Smeru-SD Richard Demovič, uzatvoril podľa jeho nástupcu Jána Gajdoša zmluvu na nevýhodný prenájom svojich priestorov čo ovplyvní aj prevádzku úradu. Ako dnes Gajdoš oznámil na tlačovej konferencii, úrad musí preto pristúpiť k veľmi ráznym racionalizačným opatreniam a prepustí minimálne desať percent svojich zamestnancov.

Tvrdí, že úrad sa sťahoval zbytočne a všetky argumenty ospravedlňujúce tento krok budú účelové, čo má dokazovať netransparentná príprava nájomnej zmluvy. Gajdoš tiež avizoval, že sťahovanie bude mať aj trestnoprávnu dohru, pričom trestné oznámenia pôjdu na konkrétne osoby. Najväčšiu zodpovednosť má podľa neho expredseda Demovič, ktorý mal zmluvu o prenájme dohodnúť. Ako priblížil Gajdoš, neexistuje žiaden písomný záznam, že by zmluva bola predmetom rokovania riadiacich orgánov úradu. Tvrdí, že o zmluve rokoval výhradne Demovič bez ich vedomia. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa zo svojich doterajších priestorov na bratislavskej Grösllingovej ulici presťahoval k 1. júnu na Žellovu do o 1700 metrov štvorcových priestorov ako doteraz, celkovo má k dispozícii 4504 metrov štvorcových. Nájom za meter štvorcový predstavuje 158,42 eura, čo je o 26,68 eura viac ako predtým. Celkovo tak náklady na nájomné ročne predstavujú 713.00 oproti dovtedajším 380.000 eurám.

Ako priblížil Gajdoš, zmluva uzatvorená so spoločnosťou Saar na 15 rokov je nevypovedateľná. Poukázal tiež, že ešte pred jej uzatvorím úrad investoval do tejto budovy 863.000 eur, čo sa však nezohľadnilo v zmluve o prenájme. Úrad si v tejto súvislosti nechal vypracovať právnu analýzu, podľa ktorej sa táto investícia môže kvalifikovať ako darovanie, bezdôvodné obohatenie podnikateľa alebo ako nepriama štátna pomoc. Z analýzy tiež vyplýva, že týmto konaním bola úradu spôsobená škoda veľkého rozsahu, boli porušené povinnosti pri správe cudzieho majetku a bola tiež zneužitá právomoc verejného činiteľa.

Šéf ÚDZS chce v piatok 17. septembra rokovať s konateľom firmy Petrom Benčom a dohodnúť výhodnejšie podmienky zmluvy. "Mojou úlohou je získať naspäť tých 863.000 eur a korigovať zmluvu na primerané cenové relácie a odstrániť všetky nevýhodné momenty," konštatoval s tým, že ak sa mu to podarí, bude rád. V opačnom prípade bude podľa svojich slov konať v intenciách zákona a bude žiadať zrušenie zmluvného vzťahu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: