V levočskej nemocnici otvorili zrekonštruované gynekologicko-pôrodnícke oddelenie

V levočskej nemocnici dnes slávnostne otvorili zrekonštruované gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Rekonštrukcia trvala viac ako dva mesiace a stála približne 300.000 eur.

„Tým, že sme otvorili toto oddelenie, znamená to prínos pre celú Levoču, ale aj jej okolie, hlavne pre mamičky, ktoré sa pripravujú na pôrod,“ konštatoval po otvorení primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský. Oddelenie už nespĺňalo bežné štandardy ako iné nemocnice. Celé pôrodnícke oddelenie, vrátane novorodeneckej časti, prešlo veľkou rekonštrukciou. „Vynovené boli všetky podlahy, steny, elektroinštalácia, pôvodná ostala len chodba, ktorou sa na oddelenie prichádza,“ priblížil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči Martin Smolko. Investovalo sa aj do technického vybavenia oddelenia, zakúpil sa napr. nový anestéziologický prístroj, zlepšil sa tiež prístup do operačnej sály. Primár predpokladá, že postupne sa bude v týchto krokoch pokračovať.

Levočská nemocnica oslavuje v tomto roku 110 rokov od svojho založenia. Veľkým prínosom pre zdravotnícke zariadenie bol vstup strategického partnera. „Tento krok nemocnicu stabilizoval, prináša to svoje ovocie aj v dosahovaných hospodárskych výsledkoch,“ zhodnotil Vilkovský. Financovať rekonštrukciu sa mestu podarilo práve vďaka prostriedkom, ktoré získalo predajom akcií nemocnice. „Spoločnosť Agel vstúpila do našej mestskej nemocnice, a tým naliala finančné prostriedky na rozvoj a rekonštrukciu jednotlivých pavilónov,“ zdôraznil Vilkovský. Dodal, že v postupnej rekonštrukcii sa bude pokračovať, nasledovať by mala obnova urologického a psychiatrického oddelenia. To si vyžiada ďalší milión eur. Levočská nemocnica je pavilónového typu, čiže hospodárenie aj obnova je náročnejšia. „Musela sa tu prerábať komplet celá elektroinštalácia, čiže o to to bolo náročnejšie,“ zhodnotil primátor.

Rekonštrukcia oddelenia by mala prispieť k vytvoreniu štandardnej modernej pôrodnice v tomto regióne, cieľom tiež bolo zabezpečiť príjemné prostredie pre zamestnancov. V spišskom regióne je čo sa týka nemocníc dosť veľká konkurencia, okrem Levoče sa väčšie nemocnice nachádzajú aj v Poprade a Spišskej Novej Vsi. „Týmito vynovenými priestormi a naším prístupom k pacientkam chceme konkurovať týmto nemocniciam a zároveň aj zvýšiť počet zákrokov,“ povedal po otvorení Smolko. Počas posledných rokov sa tu počet pôrodov ročne pohyboval okolo 300. Prestavba by mala prispieť k lepšiemu individuálnemu prístupu k rodičkám, budúce mamičky napr. budú môcť byť v nemocnici v popôrodnom období aj so sprievodom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: