Množstvo peľu v ovzduší sa výrazne znížilo

Chladné a daždivé počasie v uplynulom týždni spôsobili na celom území Slovenska opäť výrazné zníženie hladiny peľu v ovzduší. Podľa údajov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby (PIS) pri Úrade verejného zdravotníctva Bratislave a Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, Trnave, Nitre, Žiline a Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku, skoro všetky monitorovacie stanicami PIS v uplynulom týždni namerali najvyššiu hladina peľu ambrózie.

"Maximum zaznamenala Bratislava a to 166 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Na ostatnom území Slovenska sa v ovzduší vyskytoval väčšinou v nižších, alergologicky menej významných koncentráciách peľ ambrózie i ostatných alergénov. Išlo najmä o peľ skorocelu, mrlíkov, chmeľu a ďalších bylín predovšetkým z čeľade astrovitých a mrkvovitých. Opätovne v ovzduší výrazne na celom území Slovenska klesli koncentrácie spór - plesní rodov Cladospórium a Alternária.

"Pokračujúce chladné počasie s výraznou zrážkovou činnosťou bude udržiavať nízke hladiny denných koncentrácií peľu v ovzduší aj naďalej. K významnému nárastu denných koncentrácií silne alergizujúceho peľu ambrózie i ostatných bylín totiž dochádza najmä v súvislosti s výraznejším oteplením. Zvýšia sa aj koncentrácie spór húb (plesní) spolu s peľom paliny a tráv v ovzduší v nízkych koncentráciách," uviedla vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Janka Lafférsová. Pripomenula, že peľ ďalšieho výrazného alergénu - paliny a tráv v ovzduší v nízkych koncentráciách bude v ovzduší až do neskorej jesene.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: