Banskobystrickí lekári uskutočnili prvú dominotransplantáciu na Slovensku

Lekári banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice uskutočnili prvú dominotransplantáciu na Slovensku - operáciu, pri ktorej pečeň pacientovi vyoperovali tak, aby bol živým darcom tohto orgánu pre ďalšieho človeka v Čechách. Samotný pacient dostal tiež novú pečeň. Na dnešnej tlačovej konferencii to konštatoval František Hampl z Rooseveltovej nemocnice.

"Pečeň nášho pacienta bola vyoperovaná tak, aby sa on vlastne stal živým darcom. Je to prvý živý darca pečene na Slovensku. Pečeň, ktorú odstránime pacientovi, musí byť zároveň použiteľná na ďalšiu transplantáciu, preto sa celý proces volá dominotransplantácia," konkretizoval Hampl. Pečeň pacientovi vyoperovali pre metabolické ochorenie, ktoré ho ohrozovalo. Operácia je špecifická v tom, že "všetci pacienti, ktorých transplantujeme normálne, majú zničenú pečeň. Tento pacient mal absolútne funkčne dokonalú pečeň, ktorá produkovala len jednu patologickú bielkovinu, ktorá poškodzuje niektoré orgány," upozornil Hampl. Ide o vrodené metabolické ochorenie pečene. Pacient zomiera medzi 30.-40. rokom života. Ochorenie má pomalý priebeh a prejavuje sa po 20 rokoch života. "A preto pečeň tohto pacienta sa mohla použiť na záchranu života iného pacienta s rakovinou pečene," povedal Hampl. Tento pacient síce môže o 20 rokov získať príznaky ochorenia, avšak rakovina by ho zabila v priebehu niekoľkých mesiacov. Navyše podľa prítomných lekárov nie je isté, že sa ochorenie u neho prejaví. Pacientovi s rakovinou pečene ju transplantovali v Transplantcentre v pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny.

Ako sa na konferencii vyjadril Milan, ktorého pečeň s metabolickým ochorením putovala ďalšiemu pacientovi, lekári ho operovali začiatkom septembra a už teraz sa cíti zo dňa na deň lepšie a naberá silu do života. "Je to vidieť, cítim to na sebe." Ako dodal, je pyšný na to, že nemusel ísť na operáciu do zahraničia, ale že ju dokázali uskutočniť slovenskí lekári.

Na snímke sprava pacient Milan Lackovič, Marcel Uhliar  a František Hampl z Rooseveltovej nemocnice.
Na snímke sprava pacient Milan Lackovič, Marcel Uhliar  a František Hampl z Rooseveltovej nemocnice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: