Do boja proti srdcovocievnym ochoreniam sa zapájajú ďalšie inštitúcie

K aktivitám Svetového dňa srdca, ktorý pripadá na nedeľu 26. septembra, sa pripája aj Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Spoločne pre verejnosť pripravili výchovno-vzdelávaciu aktivitu zameranú na ochranu, podporu, prevenciu a starostlivosť o zdravie Slovákov, ktorá je súčasťou Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev. "Aktivity sa sústreďujú do dní od 23. do 25. septembra v Inchebe Expo Bratislava, kde sa bude bezplatne poskytovať občanom meranie krvného tlaku, obvodu pása, výpočet BMI, CO vo výdychu, tuk v organizme, prípadne iné parametre, z ktorých vieme zistiť rizikovosť vzniku srdcovocievnych ochorení," informovala Lenka Šramková, hovorkyňa ÚVZ SR.

Na mieste bude poskytnuté klientom odborné poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu. Klienti VšZP si majú možnosť, v prípade straty alebo poškodenia preukazu poistenca, preukaz poistenca vymeniť. K dispozícii bude mať verejnosť aj rôzne edukačné materiály z oblasti ochrany a prevencie zdravia. Svetový deň srdca oslavuje tento rok 10. výročie. Za posledných desať rokov sa toto podujatie stalo hlavným motivačným faktorom prevencie a kontroly ochorení srdca na celom svete. Aktivity v rámci tohto dňa zahŕňajú aj spustenie globálneho 10 ročného projektu prevencie kardiovaskulárnych ochorení v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou a Svetovým ekonomickým fórom, ako aj spustenie komparatívneho prieskumu zamestnaní, ktoré podporujú zdravie srdca.

V priebehu tohto dňa usporadúvajú členské organizácie Svetovej federácie srdca rôzne edukačné a športové podujatia vo viac ako 100 krajinách sveta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: