Počas transportu sa vo vrtuľníku narodilo dieťa

V záchranárskom vrtuľníku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air-Transport Europe (VZZS ATE) zo základne v Poprade, sa dnes tehotnej pacientke počas leteckého transportu narodilo dieťa. Hovorkyňa VZZS ATE Sylvia Galajda informovala, že dievčatko sa narodilo približne 10 minút pred plánovaným pristátím vrtuľníka v Bratislave, kam bola pacientka kvôli komplikáciám prevážaná na vyššie odborné pracovisko z Prešova. Tridsaťštyriročnú mamičku z Kežmarku transportovali do Univerzitnej nemocnice v Bratislave na Kramároch a dieťa do Detského kardiocentra Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Podľa Galajdovej ide o prvý pôrod v záchranárskom vrtuľníku VZZS ATE.

Podľa službukonajúceho lekára VZZS ATE Jána Kořínka sa dievčatko, ktorému dali medzičasom meno Julka, narodilo vo vzduchu v okolí Malej Mače v okrese Galanta. "Dnes ráno sme dostali požiadavku na prevoz pacientky, u ktorej sa rozbehol pôrod, išlo o predčasný pôrod a u bábätka bola prenatálne diagnostikovaná vrodená vývojová srdcová chyba," uviedol Kořínek. Let prebiehal bez komplikácií až na posledných desať minút, kedy sa už pôrod nedal zastaviť. Podľa Kořínka znášala mamička pôrod vo vzduchu veľmi statočne.

Dievčatko malo pri narodení 1700 gramov a rodilo sa panvovým koncom. Po pristátí bolo následne prevezené do Detského kardiocentra v Bratislave. Spolu so službukonajúcim lekárom letela aj pôrodná lekárka z Prešova. "Išlo o primárny transport, predovšetkým kvôli bábätku, ktoré sa muselo v Bratislave podrobiť operačnému zákroku," povedal Kořínek. Let z Prešova do Bratislavy trval približne hodinu aj 45 minút, dievčatko sa narodilo o 10.54 hod.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: