Zamestnanci v malých nemocniciach si na budúci rok platovo nepolepšia

Zamestnancom malých nemocníc pravdepodobne mzdy na budúci rok neporastú, naopak hrozí, že im poklesnú o päť percent. Šéf Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko dnes ozrejmil, že vyjednávací tím predloží odborárom návrh na udržanie sociálneho zmieru a zachovanie platov na súčasnej úrovni. Upozornil však, že pokiaľ príde do nemocníc menej finančných prostriedkov ako v súčasnosti, padne zo strany zdravotníckych zariadení návrh na päťpercentné zníženie miezd. To, ako sa bude situácia vyvíjať, závisí v súčasnosti od rokovaní so zdravotnými poisťovňami. Tie by sa mali začať na budúci týždeň.

Zdravotnícki odborári by pritom chceli od januára 2011 dosiahnuť päťpercentné zvýšenie miezd. Ako pre TASR reagoval predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay, znižovanie miezd je neprijateľné. "To nemôžeme dopustiť," konštatoval s tým, že odborári vyvolajú prvé kolo rokovaní s nemocnicami, ktoré by mohlo byť začiatkom októbra. Poznamenal, že to, že by mohlo dôjsť aj k poklesu miezd, je pre neho prekvapujúca informácia. Upozornil pritom, že tento krok by mohol ohroziť aj samotné nemocnice, keďže by to mohlo spôsobiť odchod ich pracovníkov do štátnych nemocníc. Malé nemocnice by tak nemali dostatok odborného personálu na naplnenie stanovených personálnych normatívov.

Mzdy zdravotníkov sa naposledy zvyšovali v tomto roku, pričom tomuto kroku predchádzali niekoľkomesačné rokovania so zástupcami nemocníc. Odborári pôvodne požadovali navýšenie o desať percent, vzhľadom na finančnú a hospodársku krízu chceli dosiahnuť navýšenie platov aspoň o minuloročnú mieru inflácie (4,6 percenta). Odborom sa však nepodarilo dohodnúť ani s Asociáciou nemocníc Slovenska, ktorá združuje neštátne nemocnice a ani s Asociáciou fakultných nemocníc (AFN). Rokovania sa tak po sprostredkovateľoch dostali pred rozhodcov. Tí v prípade neštátnych nemocníc rozhodli, že platy zdravotníckych pracovníkov sa majú zvýšiť dvakrát o štyri percentá. V prípade nezdravotníckeho personálu mali mzdy narásť dva razy o tri percentá. Prvá fáza zvyšovania mala pritom prebehnúť už v septembri 2009, ďalšia mala nasledovať v marci 2010. ANS však na rozdiel od odborov nepovažovala kolektívnu zmluvu za uzavretú. Po ďalšej sérii rokovaní sa napokon odbory s ANS dohodli na zvýšení základnej zložky mzdy najneskôr od 1. apríla o sumu, akú im umožňuje zvýšenie finančných prostriedkov zo strany zdravotných poisťovní. Mzdy tak rástli minimálne o 2,5 percenta.

Záverečný verdikt ohľadne zvyšovania platov zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov vyniesol rozhodca aj v prípade AFN. Platy sa tak ich zamestnancom zvýšili od novembra 2009 o 2,5 percenta. Ďalšie 2,5-percentné zvyšovanie sa uskutočnilo aj v júni tohto roku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: