Slovensko dnes ožíva Dňom srdca, pripravených je množstvo akcií

Slovensko dnes ožíva oficiálnym Dňom srdca v réžii Slovenskej nadácie srdca a Slovenskej kardiologickej spoločnosti. Množstvo preventívnych akcií, ktoré sú dnes po celom Slovensku pre verejnosť pripravené, je príspevkom ku Svetovému dňu srdca, ktorý pripadá na nedeľu 26. septembra. Počas dňa budú prebiehať bezplatné merania krvného tlaku, cholesterolu a iných parametrov (ako je BMI, index tuku, obvod pása) a tiež odborné konzultácie vo všetkých väčších mestách Slovenska na meracích miestach. Merania budú prebiehať v 37 predajniach Tesco, v 175 lekárňach a na 40 iných meracích miestach na uliciach a námestiach Slovenska. Celkovo bude 252 meracích staníc.

Odborný personál bude verejnosti k dispozícii aj vo vybraných vlakoch zdravia. V uliciach budú dobrovoľní študenti okoloidúcich informovať o rizikových faktoroch srdcovocievnych ochorení a rozdávať edukačno-informačné materiály. Kompletný zoznam vlakov a meracích miest nájde verejnosť na internetovej stránke tvojesrdce.sk pod odkazom Merania tlaku a cholesterolu September 2010. K aktivitám Svetového dňa srdca sa pripája aj Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Spoločne pre verejnosť pripravili výchovno-vzdelávaciu aktivitu zameranú na ochranu, podporu, prevenciu a starostlivosť o zdravie Slovákov, ktorá je súčasťou Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev. Tá prebieha od štvrtka do soboty v Inchebe Expo Bratislava. Občania si tu môžu bezplatne nechať zmerať krvný tlak, obvod pása, výpočet BMI, CO vo výdychu, tuk v organizme, prípadne iné parametre, ktoré sú rizikové pre vznik srdcovocievnych ochorení. Pre verejnosť je tiež pripravené odborné poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu.

Ďalším príspevkom k Svetovému dňu srdca sú Dni zdravého srdca 2010 v ambulanciách praktických lekárov, ktoré potrvajú oddnes až do 1. októbra. Svetový deň srdca oslavuje tento rok 10. výročie. Za posledných desať rokov sa toto podujatie stalo hlavným motivačným faktorom prevencie a kontroly ochorení srdca na celom svete. Aktivity v rámci tohto dňa zahŕňajú aj spustenie globálneho 10-ročného projektu prevencie kardiovaskulárnych ochorení v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou a Svetovým ekonomickým fórom, ako aj spustenie komparatívneho prieskumu zamestnaní, ktoré podporujú zdravie srdca. V priebehu tohto dňa usporadúvajú členské organizácie Svetovej federácie srdca rôzne edukačné a športové podujatia vo viac ako 100 krajinách sveta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: