Obyvatelia najbohatších krajín sú čoraz tučnejší

Obyvatelia najbohatších krajín sveta sú čoraz tučnejší, pričom na čele rebríčka figurujú Spojené štáty. Informovala o tom dnes Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej vôbec prvej správe o probléme obezity.

Ak sa vlády, jednotlivci a priemyselné odvetvia nebudú spoločne usilovať o komplexnú stratégiu boja proti tejto epidémii, do roku 2020 budú mať nadváhu, alebo budú obézni traja zo štyroch Američanov a bude rapídne narastať chorobnosť a výdavky na zdravotnú starostlivosť, píše sa v štúdii OECD. V Paríži sídliaca organizácia, združujúca 33 vedúcich ekonomík sveta, je známa skôr prognózami vývoja deficitov a miery nezamestnanosti, než meraním obvodu pása. Finančné náklady spojené s nadváhou obyvateľstva, napríklad zvýšené náklady v oblasti zdravotníctva, však vyvolávajú obavy vlád mnohých štátov.

Predstaviteľ OECD Franco Sassi, ktorý je autorom štúdie, poukazuje na všeobecne známe príčiny negatívneho stavu. "Potraviny - predovšetkým tie, ktoré nepatria k najzdravším - sú oveľa lacnejšie než v minulosti a ľudia menia svoj životný štýl, majú menej času na prípravu jedál a stravujú sa častejšie v reštauráciách," uviedol Sassi, ktorý na správe pracoval tri roky. Všetko toto, spolu so skutočnosťou, že ľudia sú čoraz menej fyzicky aktívni než v minulosti, zapríčiňuje, že počet ľudí s nadváhou dosiahol v tomto roku v USA takmer 70 percent populácie. V roku 1980 to bolo 50 percent obyvateľstva.

V priebehu desiatich rokov bude mať nadváhu 75 percent Američanov, čím sa USA stanú podľa správy "najtučnejšou krajinou v OECD". Situácia sa však zhoršuje aj v ďalších bohatých či rozvíjajúcich sa krajinách, konštatuje Sassi. Obézni ľudia podľa štúdie OECD žijú o osem až desať rokov kratšie než ľudia s normálnou hmotnosťou. O rovnaký počet rokov menej sa dožívajú aj fajčiari. Miera obezity, definovanej ako index telesnej hmotnosti (BMI) nad 30, sa líši v jednotlivých členských krajinách OECD. V Japonsku a Južnej Kórei sú obézne len tri až štyri percentá populácie, v USA a Mexiku je to približne tretina obyvateľstva.

Mimo OECD sú však čoraz obéznejší aj obyvatelia Brazílie, Číny, Indie a Ruska.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: