Slovensko si dnes pripomína Medzinárodný deň nepočujúcich

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí poruchou sluchu na svete dve až štyri percentá obyvateľstva. Ľudia sa však často boja s nepočujúcimi komunikovať a aj preto medzi najčastejšie problémy pri ich začleňovaní do spoločnosti patrí komunikačná a informačná bariéra. Práve dnes si Slovensko pripomína Medzinárodný deň nepočujúcich.

Tento medzinárodný deň oslavujú nepočujúci vždy štvrtý septembrový víkend. Počas týchto dní chcú dať najavo, že sú plnohodnotnými členmi spoločnosti a majú čo ponúknuť aj marginálnej spoločnosti. Ide najmä o ich nadanie v oblasti kultúry, či už je to tanec, divadlo alebo výtvarné umenie. V snahe ukázať, že svet počujúcich a nepočujúcich sa dá spojiť, je aj speváckej vystúpenie Márie Čírovej a Mira Jaroša s posunkovým tlmočením, ktoré dnes odznie na oslavách Medzinárodného dňa nepočujúcich v bratislavskom Auparku. Oslavy potrvajú od 14.00 do 18.30 h. Organizátori pripravili pre verejnosť bohatý kultúrny program, na ktorom vystúpia nepočujúci divadelní, taneční a hudobní umelci so známymi tvárami šoubiznisu. Pripravená je aj módna prehliadka, na ktorej budú predvádzať modely nepočujúcej návrhárky známe ženy šoubiznisu.

"Tento deň je náš najväčší sviatok, kde sa snažíme dostať do povedomia verejnosti, že sme tu aj my, nepočujúci. Nesmierne nás teší, že sme mohli ľuďom predstaviť to, čo nás robí silnými a sebavedomými, teda náš jazyk a kultúru," uviedol hlavný organizátor tohtoročných osláv, riaditeľ občianskeho združenia Myslím Michal Hefty. Priblížiť svet nepočujúcich verejnosti mal aj projekt 7. zmysel. Do tejto aktivity sa zapojilo sedem známych osobností, z ktorých každá si poradila s jednou zo siedmich životných situácií počas siedmich dní. Roman Juraško si objednal taxík, Heňa Mičkovicová bola v predajni mobilného operátora, Zlatica Puškárová sa ocitla v ordinácii u lekára, Alexander Bárta nakúpil v potravinách, Tomáš Maštalír nahlásil policajtovi krádež, Ady Hajdu obedoval v reštaurácii a nakoniec Kristína Farkašová bola na pracovnom pohovore.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: