Do zdravotníctva potečie o desiatky miliónov eur menej ako sa avizovalo

Na zdravotníctvo pôjde na budúci rok menej finančných prostriedkov ako pôvodne avizoval šéf rezortu Ivan Uhliarik (KDH). Ako dnes ozrejmil v rámci snemu Slovenskej lekárskej komory, oproti tomuto roku by si mal sektor polepšiť asi o 85 miliónov eur. Z jeho pôvodných vyjadrení počas týždňa vyplynulo, že by to malo byť viac ako 200 miliónov eur. Podľa posledných dostupných údajov z ministerstva financií má na zdravotníctvo v budúcom roku smerovať 1,402 milióna eur.

Nižšia bude aj sadzba za poistencov štátu. Ministerstvo na stredajšie rokovanie (22.9.) vlády predložilo návrh, ktorý hovoril o tom, že sadzba zostane na tohtoročnej úrovni 4,78 percenta (34,56 eura) z vymeriavacieho základu za ekonomicky neaktívnych poistencov. Po zasadnutí minister oznámil, že to bude 4,58 percenta, dnes však spresnil, že to bude 4,32 percenta (32,16 eura). "Najradšej by som bol, aby to bolo päť percent (toľko požadujú aj zdravotníci, pozn.-TASR), na druhej strane ten balík peňazí sa neskladá len z poistencov štátu, ale aj z iných zdrojov a celkové zdroje v zdravotníctve budú o 85 miliónov vyššie."

Vzniknuté rozdiely vyplynuli z čísel od ministerstva financií, vysvetlil Uhliarik. "Prvé čísla boli trochu potom upravené, ale je to viac...., berte tieto vyjadrenia ako snahu o čo najskoršie informovanie verejnosti, ale je dôležité, že je to viac, keby to bolo menej, tak vtedy by bol problém." Ako poznamenal, s rozpočtom kapitoly nemôže byť spokojný, keďže zdravotníctvo je u nás tak ako v Česku podfinancované. Doplnil však, že na druhej strane je mu jasné, že budget je iba jeden a účet za bývalú vládu musia splatiť všetci. Pacienti sa však podľa jeho slov nemusia ničoho obávať, keďže slovenské zdravotníctvo nie je v katastrofálnom stave. "My ho chceme len zlepšovať a vniesť poriadok."

Minister pripustil, že by chcel viac do rozpočtu kapitoly o 300 až 400 miliónov eur. "Lebo chcem, aby zdravotná starostlivosť bola lepšia, aby nemocnice boli opravené, aby to ten pacient aj videl, na druhej strane musíme rozdeliť iba ten budget, ktorý je," skonštatoval. V tejto súvislosti avizoval, že ministerstvo zváži minutie každého eura, bude hľadať možnosti ako poskytnuté zdroje zvýšiť napríklad zvýšením transparentnosti tendrov a predaja nadbytočného majetku, ktoré by mali od budúceho roku prebiehať už iba cez elektronické aukcie. Oznámil tiež, že ministerstvo by v najbližšom čase malo prepustiť asi desať percent svojich zamestnancov. "O tom, koľko dostane peňazí zdravotníctvo viac sa budeme baviť koncom roku 2011," reagoval prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Milan Dragula s tým, že až vtedy sa uvidí, koľko prinesú plánované opatrenia vlády. Osobne však nie je presvedčený, že to bude avizovaných 85 miliónov eur. "Môj názor je, že v systéme bude možno menej peňazí ako v tomto roku." Aj preto podľa neho dnešný Snem SLK prijme uznesenie, že jeho členovia nie sú spokojní s navrhovaným rozpočtom pre zdravotníctvo.

"Vláda deklarovala ako prioritu zdravotný stav obyvateľstva, na to treba dať aj nejaké peniaze, s tým, samozrejme, spokojní nie sme," uviedol Dragula. Upozornil, že ak príde do systému menej zdrojov, predĺžia sa napríklad čakacie doby na zákroky. Pýta sa tiež, prečo by zdravotníci mali robiť nad výšku limitov od zdravotných poisťovní. Tie vlani uhradili výkony v hodnote 3,23 miliardy eur, čo je o 96,8 milióna eur menej, ako uznali evidenčne. Nárast hodnoty nadlimitných výkonov bol vlani o 18,08 percenta vyšší ako rok predtým. "Sme v trhovom hospodárstve, čiže trhni si kto môžeš alebo ako to je?", uzavrel Dragula.

Šéf rezortu pripustil, že slovenské zdravotníctvo niekedy funguje len vďaka obetavej práci lekárov a sestier, ktorých je stále menej. "Nechcem ich donekonečna žmýkať, ale som presvedčený, že budú robiť tak, ako robili doteraz. Budem sa snažiť peniaze čo najefektívnejšie využiť, budeme sa snažiť nájsť ďalšie peniaze, aby zdravotníci mali viacej, aby bolo viac na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacienta." Ako však upozornil Dragula, zdravotníci už nebudú robiť dlho nad výšku limitov, pretože potom budú pre svoje organizácie vyrábať straty a tie sa budú môcť vykryť iba z ich miezd. "A tie naše mzdy sú tak či tak mizerné."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: