Mužská andropauza – problémy starnúceho muža

Mužská andropauza – problémy starnúceho muža
Zdroj: bigstockphoto.com

Aj muži prežívajú okolo päťdesiatky podobné obdobie ako ženy. Pokiaľ u žien označujeme toto obdobie menopauzou, prechodom, či climacteriom, u mužov tradične hovoríme o tzv. andropauze – prechode, climacterium virile.

Ako sa cíti muž v andropauze

Pokles mužských pohlavných hormónov (testosterónov) nie je taký náhly ako u žien, preto ani príznaky andropauzy nie sú také výrazné. To ale neznamená, že táto hormonálna nedostatočnosť nemôže byť príčinou vážnych zdravotných problémov. Pokles hormónov v andropauze mení zdatného, optimisticky naladeného, pozitívne mysliaceho muža na slabo výkonného, pesimistického, depresívne naladeného, negativistického muža. Charakteristickým znakom je pokles sexuálnej túžby – libida, porucha erektivity, znížený výskyt a oslabenie ranných erekcií. Muži v andropauze sa cítia dlhodobo vyčerpaní, sú nervózni a podráždení.

Utlmujú predchádzajúce spoločenské kontakty, častejšie ostávajú doma, pri televízii, strácajú záujem o najbližšie okolie, uzatvárajú sa do seba. Často majú pocity, že ich okolie nechápe, sú vzťahovační. Aj na malé podnety reagujú podráždene, sú menej prispôsobiví na meniace sa situácie. Ubúda im svalová hmota, pribúda tukové tkanivo, priberajú. Rovnako ako u žien začínajú mužom rednúť kosti a dochádza u nich k osteoporóze.

Čo ukazujú vedecké výskumy?

V súčasnosti sa vedci zaoberajú štúdiom andropauzy oveľa intenzívnejšie, ako pred pár rokmi. Pri dlhodobom sledovaní sa zistilo, že u niektorých mužov začína klesať hladina testosterónu už od tridsiatky. V niektorých prípadoch sa zistil pokles hladín v nasledujúcich dekádach až o 10 percent. Potvrdilo sa, že libido a sexuálna túžba závisia od testosterónu. Príznaky andropauzy negatívne ovplyvňujú kvalitu života mužov, ich partneriek, aj kvalitu sociálnych vzťahov, znižujú výkonnosť mužov v práci, lebo muži pociťujú pokles fyzickej aj psychickej kondície.

U žien dochádza v menopauze k náhlej a úplnej zástave tvorby ženského pohlavného hormónu estrogénu. U mužov k takejto náhlej a úplnej zástave tvorby testosterónu obvykle nedochádza, testosterón sa obvykle produkuje po celý život, ale pokles hladín s pribúdajúcimi rokmi môže spôsobiť psychické aj telesné ťažkosti. Čiastočný pokles mužských hormónov u starnúcich mužov sa označuje PADAM (Partial Androgen Deficiency in Aging Men). PADAM teda označuje súbor príznakov, ktoré sa vyskytujú u mužov v dôsledku zníženej hladiny testosterónu. Toto zníženie sa najčastejšie vyskytuje  s pribúdajúcimi rokmi a môže súvisieť s určitými ťažkosťami.

Termín PADAM sa v súčasnosti dostáva do popredia, lebo pravdepodobne najvýstižnejšie vystihuje saturáciu androgénmi u starnúcich mužov.  Ďalej porucha tvorby bielkovín, protilátok v pečeni, rednutie kostí (osteoporóza) s rizikom vážnych fraktúr aj po menej závažných úrazoch, chudokrvnosť, hypofunkcia semenníkov, prejavujúca sa poruchou tvorby spermií, poruchou plodnosti. Na uvedené problémy treba hľadieť komplexne, nemusia byť vždy spôsobené len nedostatkom testosterónu. Dôležité je zistiť ich skutočné príčiny.

Často sa v praxi stretávame s kombinovanými hormonálnymi, cievnymi aj psychickými príčinami problémov. Dôležité je, aby pacient s podobnými problémami vyhľadal odbornú lekársku pomoc. Súčasťou vyšetrenia je aj vyšetrenie krvi na zistenie hladiny hormónov, ktoré vedia zabezpečiť len špecializované pracoviská. Netreba sa obávať, k dispozícii sú účinné lieky s možnosťou prakticky každému pacientovi „ušiť liečbu na mieru“.

Kam sa obrátiť o pomoc

Muži obvykle nevedia, kam sa môžu s podobnými „mužskými“ problémami obrátiť. Andropauzu diagnostikuje a lieči optimálne andrológ (andrológia je nadstavbový odbor urológie). Vyšetrenie nie je zaťažujúce, diagnózu sa zisťuje jednoduchým krvným testom (dôležitý je tzv. voľný – free testosterón).

Liečba je tiež jednoduchá. Stačí jedna injekcia superdepotného injekčného preparátu raz za 3 mesiace, ktorá zabezpečí dlhodobé a stabilné zvýšenie mužského hormónu. Muži uprednostňujú jednoduché riešenia, len aby nemuseli dennodenne užívať tabletky. Okrem toho predchádzajúce spôsoby hormonálnej liečby mali negatívny vplyv na pečeň, táto moderná liečba je bezpečná aj z tohto pohľadu. Nebezpečné je aj užívanie anabolík z pokútnych zdrojov, hrozí trvalé poškodenie zdravia.

Pozor na klamlivú reklamu!

Mnohí muži sa dajú nachytať na voľnopredajné, „tzv. 100 percentné čisté prírodné preparáty“. Nie sú to lieky, ale potravinové doplnky! Problematický býva ich pôvod, obsah účinnej látky a najmä účinnosť. Muž riskuje, že si kúpi drahý prípravok, ktorý nebude mať žiaduci účinok. Muž následne rezignuje, lebo si myslí, že sa mu nedá pomôcť. Je to škoda, lebo v daných prípadoch sa dá úspešne pomôcť liekom, ktorý je určený špecificky pre tento účel.

Smutné sú príbehy pacientov, ktorí si výrazné zhoršenie sexuálnej schopnosti neúspešne liečia rôznymi potravinovými doplnkami. Žiaľ, niekedy je problém oveľa závažnejší – rakovina prostaty vo vysokom štádiu. Keby prichádzali muži na vyšetrenie hneď, veľakrát by sa im dalo pomôcť včasnou diagnózou a profesionálnou účinnou liečbou.

Test - otestujte si úroveň vašich hormónov

Test na úroveň hormónov u muža

Príznaky zníženej hladiny mužských hormónov máte, ak je váš celkový súčet:

  • 5 a viac pri telesných a cievnych problémoch
  • 4 a viac pri psychických problémoch
  • 8 a viac pri sexuálnych problémoch

Celkový súčet môže byť 0 - 51 bodov, podozrenie na PADAM je pri súčte 17 a viac bodov.

Autor článku: MUDr. Ivan Kubiš, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: