Lekárom DFNsP sa podarila unikátna operácia, prvá svojho druhu v SR

Odborníkom z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) na bratislavských Kramároch sa podarilo úspešne vykonať jedinečný operačný zákrok, prvý svojho druhu na Slovensku. Išlo o unikátnu miniinvazívnu operáciu šesťročného dievčatka, ktorému lekári diagnostikovali v pravej polovici hrudníka nádor o veľkosti približne 9x6x8 centimetrov.

Lekári spočiatku nevedeli, či je nádor zhubný alebo nie, avšak jeho veľkosť, tendencia rásť a tiež jeho lokalita v mieste srdca, v blízkosti pľúc a veľkých ciev, ktoré mohli ohroziť život malej pacientky, rozhodli o nutnosti operácie. "Postupovali sme najmodernejšou možnou chirurgickou technikou miniinvazívnou – torakoskopicky," uviedol primár Kliniky detskej chirurgie Vladimír Cingel. Takýto typ operácie je podľa jeho slov náročnejší ako operácia klasickým prístupom, čo sa odrazilo aj na jej dĺžke. Samotný chirurgický výkon trval podľa Cingela 4,5 hodiny. Na druhej strane je však pre pacienta oveľa šetrnejší, znižuje pooperačnú bolestivosť, dĺžku hospitalizácie, ale aj dĺžku rekonvalescencie a čas potrebný na opätovné zaradenie sa do normálneho plnohodnotného života.

Operácie je podľa Cingela raritná spôsobom svojho prevedenia, čo podčiarkuje aj skutočnosť, že do roku 2010 bolo vo svetovej literatúre zaznamenaných 22 prípadov detských pacientov, ktoré boli pre vnútrohrudný lymfangióm operované torakoskopicky. "Torakoskopické výkony sa robia, u dospelých je však väčšia škála výkonov ako u detí. U detí je to ale zase technicky náročnejšie," dodal Cingel s tým, že operácia bola možná len vďaka vysoko modernému vybaveniu, ktoré nemocnica má.

"Báli sme sa operácie, už v Martine nám povedali, že to je ťažká a náročná operácia, ale bolo to nutné riešenie," uviedla mama malej pacientky Beáta. Malá Sofia podľa jej slov nemala pred tým žiadne zdravotné problémy. Nádor v hrudníka jej lekári zistili náhodne po tom, čo skolabovala po malom úraze nohy. Dnes sa už však cíti dobre a teší sa na posledný rok strávený v materskej škole, keďže sa rodičia rozhodli pre odklad nástupu do školy.

Lymfangiómy sa môžu vyskytovať v ktorejkoľvek časti tela, resp. orgánu. U detí sú najčastejšie v hlave, na krku a v podpazušnej jamke. Menej ako jedno percento z nich je uložených v hrudníku - medzihrudí. Asi 90 percent lymfangiómov sa vyvinie vo včasnom detskom veku, do druhého roku života dieťaťa.

Tieto nádory možno diagnostikovať už aj pred narodením. Raritne bol popísaný v niektorých prípadoch spontánny ústup. Vo väčšine prípadov sú však pomerne dlhú dobu klinicky nemé a nerobia žiadne ťažkosti. V prípade ich zväčšenia a lokalizácie, napríklad v blízkosti dýchacích ciest, veľkých ciev či srdca, môžu tlakom navodiť problémy s dýchaním, cievnou cirkuláciou, srdcovou činnosťou a dokonca aj ohroziť život pacienta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: