Zdravotníci sa pripravili na chrípkovú sezónu

Vlaňajšok bol z hľadiska chrípkovej sezóny atypický, a to kvôli výskytu nového vírusu AH1N1. Ten na celom svete, Slovensko nevynímajúc, spôsobil výskyt závažných ochorení na chrípku. V niektorých prípadoch aj s nešťastným koncom pre ľudí, ktorých zasiahol. Závažné bolo najmä to, že odborníci nevedeli odhadnúť, v akej miere sa bude šíriť, či bude strácať na schopnosti vyvolávať ochorenie, alebo či naopak naberie nejaké agresívne vlastnosti.

"Ako sa tento pandemický vírus bude v novom sezónnom chrípkovom období správať, nevieme dosiaľ. Vírus AH1N1 totiž počas nášho leta cirkuloval aj na južnej pologuli, kde vtedy mali zimné obdobie. Spôsoboval tam menšie lokálne epidémie, nesprával sa však už tak agresívne, ako u nás v minulej sezóne. Predpokladáme preto, že sa najpravdepodobnejšie bude šíriť u nás aj v tejto chrípkovej sezóne. Otázka je, aké ochorenia vyvolá a preto sú epidemiológovia stále ostražití", konštatovala vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Avdičová.

Keďže v súčasnosti na severnej pologuli nikto nehlási výskyt tohto vírusu a narastá predovšetkým počet akútnych respiračných ochorení (ARO), je teraz podľa odborníkov ideálne obdobie venovať sa prevencii. Rovnako v školách, ako v domácnostiach je potrebné venovať zvýšenú pozornosť nielen hygiene prostredia, ale i osobnej hygiene. Navyše je potrebné vo zvýšenej miere konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie, predovšetkým jablká, ktoré majú dostatok vitamínu C, dodala Avdičová.

Prioritou odborníkov je však očkovanie proti chrípke. Tohtoročná vakcína je už v lekárňach čiastočne rozvezená a tí, ktorí sa chcú dať očkovať, môžu - najlepšie od polovice októbra - navštíviť svojho lekára a žiadať očkovanie podľa indikačných skupín. Ide predovšetkým o rizikových pacientov chorých na všetky chronické choroby, pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami, diabetikov, onkologických pacientov, ľudí s chronickými pľúcnymi chorobami a o tehotné ženy, uviedla Avdičová.

Podľa nej ak by bolo očkovanie škodlivé, tak by ho žiadna národná autorita nepoužívala ako prostriedok prevencie. Ochorenie po vakcinácii na chrípku, proti ktorej bol pacient zaočkovaný, nie je možné. Očkovanie proti chrípke určite chráni, potvrdzujú to stovky vykonaných štúdií po celom svete na rôznych druhoch populácie - nerizikovej i rizikovej, starších osôb, detí - a ochrana je vysoká, konštatovala Avdičová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: