Nemocnice čaká okrem transformácie na akciové spoločnosti aj oddlžovanie

Štátne zdravotnícke zariadenia, ktoré by sa mali v budúcom roku transformovať na akciové spoločnosti, sa budú oddlžovať. Ako ozrejmil minister zdravotníctva Ivan Uhliark, model realizácie sa v súčasnosti pripravuje. Z akých prostriedkov by sa štátne nemocnice, ktoré dlhujú desiatky miliónov eur, mali oddlžiť, zatiaľ nie je jasné. Podľa posledných dostupných údajov z ministerstva financií má na zdravotníctvo v budúcom roku zo štátneho rozpočtu a európskych zdrojov smerovať 1,402 miliardy eur. Ako vysvetlil minister, tento balík peňazí s oddlžovaním nepočíta. "Bude treba hľadať iné peniaze."

"Chceme, aby bolo zdravotníctvo transparentné a aby aj vedenie nemocníc fungovalo tak, ako štandardná firma, ktorá si musí plniť svoje záväzky, musí mať audit a tak ďalej, aby fungovala nie v strate ale v zisku," uviedol na margo plánovanej transformácie šéf rezortu. Či si tento krok vyžiada aj zmeny vo vedeniach nemocníc, by malo byť známe až po celkovom hodnotení zariadení. Ako vysvetlil Uhliarik, pre neho sú dôležité tri aspekty, a to odbornosť, hospodárenie a morálna rovina. Pokiaľ budú jednotliví manažéri tieto podmienky spĺňať, nevidí dôvod na to, aby ich vymenil.

Minister sa už dávnejšie vyjadril, že práve transformácia nemocníc bude liekom na dlh v zdravotníctve, ktorý koncom minulého roka dosiahol takmer 200 miliónov eur. Ozrejmil, že táto zmena bude jedným z prvých krokov ako nezadlžovať štátne zariadenia. Očakáva, že dlh začne v budúcom roku klesať, lebo, ako poznamenal, transformované nemocnice hospodária vyrovnane, prípadne so ziskom. Plánovaná zmena nemôže byť podľa neho vnímaná ako skrytá privatizácia, či krok, ktorý by viedol k odpredaju jednotlivých zariadení.

Štátne zdravotnícke zariadenia sa v decembri 2009 podieľali na celkovom dlhu v sektore sumou 115 miliónov eur. Odhaduje sa, že aj napriek minuloročnej pôžičke od štátu vo výške 130 miliónov eur vytvorili tieto nemocnice vlani nový dlh najmenej 50 miliónov eur. Nemocnice sa už v minulosti oddlžovali dvakrát, prvýkrát za vlády Mikuláša Dzurindu prostredníctvom spoločnosti Veriteľ. Na tento účel sa vtedy využilo asi 664 miliónov. Oddlžoval aj kabinet Roberta Fica, nemocniciam poskytol 130,2 milióna eur, ktoré budú musieť do 15 rokov vrátiť s dvojročným odkladom splátok. Splácať zatiaľ musia iba úroky, s čím majú niektoré nemocnice problém.

Vláda už odobrila návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorej by sa takmer všetky štátne nemocnice mali povinne transformovať do konca budúceho roka. Právnu normu teraz musí odsúhlasiť parlament a podpísať ju prezident.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: