Paradentózu najčastejšie spôsobuje zlá ústna hygiena, nie genetika

Paradentózu najčastejšie spôsobuje zlá ústna hygiena, nie genetika
Zdroj: bigstockphoto.com

Paradentózu nespôsobuje genetická predispozícia, ako si to myslí väčšina ľudí, ale nečistota na zuboch. Zanedbaná ústa hygiena a baktérie zubného povlaku sa tak môžu podpísať pod zápach z úst, kývavé a rozostupujúce sa zuby, ako aj znižovanie výšky hryzu, čo spôsobuje vrásky okolo úst.

"Zápal ďasien v organizme spúšťa nebezpečné zápalové mediátory, spôsobujúce ohrozenie života. Mediátory ovplyvňujú vnútornú výstelku ciev, čím je zvýšená tvorba trombov, z čoho môže vzniknúť cievna mozgová príhoda," uviedla stomatologička Vladimíra Balogová Kasajová. Upozornila, že paradentóza môže napríklad pri cukrovke spustiť problémy s očami a diabetickou nohou. U tehotných žien zase zvyšuje riziko potratu.

Paradentóza je najrozšírenejšie ochorenie v dutine ústnej, s ktorým sa vo svojom živote stretne až 80 percent ľudí. Môže postihnúť jeden alebo hneď niekoľko zubov a v prvom štádiu sa vôbec nemusí odhaliť. Paradentóza spôsobuje poškodenie väzivového a kostného závesného aparátu zubov, teda poškodenie vlákien, ktoré fixujú zub ku kosti. Môže za to predovšetkým spomínaný zubný povlak (dentálny plak), pretrvávajúci v ústach pre nesprávnu ústnu hygienu. Baktérie zubného povlaku už po pár hodinách produkujú nebezpečné látky, ktoré narúšajú zubnú sklovinu, na čo ďasno v okolí reaguje zápalom. Zdurí sa, má sklon krvácať a čistenie zubov sa tak stáva bolestivým.

V boji proti baktériám, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného kazu a paradentózy, je podľa Balogovej Kasajovej dôležitá prevencia v podobe správneho čistenia zubov, ako aj používaní vhodnej pasty a ústnej vody. Tie by mali podľa nej obsahovať látky proti baktériám. Pre zdravé zuby je tiež potrebné zabezpečiť pre telo dostatok vápnika, bielkovín a antioxidantov. Ako vysvetlila stomatologička, aby vápnik správne fungoval, treba ho kombinovať s horčíkom a vitamínom D. "Vápnik sa nevstrebáva, ak nechodíme na slnko. Ak je ho málo, treba ho doplniť, inak sa dodávanie vápnika môže skončiť jeho usadením v cievach, čo je škodlivé," vysvetlila Balogová Kasajová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: