MZ SR zriadilo infolinku pre pacientov ohľadne zmeny finacovania onkoliekov

Ministerstvo zdravotníctva zriaďuje bezplatnú telefonickú linku na monitorovanie dostupnosti onkologickej liečby. Na otázky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pacientov budú na čísle 0800 611 117 v súvislosti so zmenou financovania niektorých onkologických liekov od 1. októbra odpovedať odborníci rezortu.

Linka bude k dispozícii počas pracovných dní od 8.00 do 16.00 h. Moderné onkologické lieky v podobe cielených terapií by sa mali od októbra nakupovať centrálne prostredníctvom zdravotných poisťovní. Ako ozrejmil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), cieľom je, aby pacienti neprichádzali do styku s toxickými látkami. Tieto lieky by sa tak od októbra mali dostať do rúk iba lekárom. Šéf rezortu zároveň deklaroval, že ich dostupnosť nebude ohrozená. Podľa jeho slov totiž tento model funguje aj pri iných liekoch už roky.

So spomínanou zmenou nie sú spokojní zástupcovia pacientskych organizácií, ktorí sa obávajú najmä zhoršenia regionálnej dostupnosti týchto liekov. Napísali už preto aj dva listy premiérke Ivete Radičovej a spustili petíciu, ktoré doteraz podpísalo niekoľko stoviek ľudí. "Myslíme si, že naše obavy o dostupnosť týchto liekov sú odôvodnené a zmena financovania modernej onkologickej liečby môže mať až fatálne dopady pre pacientov s rakovinou hrubého čreva či konečníka, prsníka, lymfatických uzlín alebo myelómom, "konštatovali viaceré organizácie pacientov s rakovinou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: