Začína útočiť chrípka, riešením je očkovanie

Chrípková sezóna sa začína, Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR radí občanom okrem bežnej prevencie dať sa zaočkovať. Zdravotné poisťovne podľa ÚVZ deklarujú, že očkovanie preplatia.

"Sedem dní po očkovaní osôb sa potvrdila rýchla imunitná odpoveď na očkovanie u 59 percent zaočkovaných," povedal dnes hlavný hygienik SR Ivan Rolný. V priemere do 10 až 14 dní po očkovaní sa vytvárajú protilátky. Počas minulej chrípkovej sezóny sa na Slovensku dalo zaočkovať zhruba 12 percent ľudí, podľa ÚVZ je to stále málo. "Svetová zdravotnícka organizácia odporúča 30-percentnú zaočkovanosť," komentoval hlavný hygienik. V súčasnosti túto hranicu v rámci Európy spĺňa len Veľká Británia, blížia sa k nej Nemecko a Francúzsko. Chrípka a jej podobné ochorenia začínajú útočiť počas chladných mesiacov. Ochorie na ňu každoročne milión až dva milióny ľudí, najvyššiu chorobnosť majú deti v predškolskom veku a školáci. Prenáša sa kvapôčkovou nákazou - kýchaním, kašľaním, ale aj dotykom rúk.

Podľa Rovného sa chrípka od prechladnutia líši hlavne dĺžkou a ďalšími komplikáciami. "Náhly vzostup teploty, triaška, bolesť hlavy, svalov, suchý kašeľ." Základnou prevenciou je osobná hygiena, vyvážená strava, zvyšovanie odolnosti organizmu, prísun vitamínov či otužovanie. "Samozrejme, očkovanie," zdôraznil hlavný hygienik. To sa odporúča práve v jesenných mesiacoch, v septembri a októbri. Sila chrípky na chvíľu ustane počas vianočných prázdnin, pokračuje v januári a februári. "Chrípka má nepríjemnú vlastnosť - jej vírus sa mení," vysvetlil Fedor Čiampor z Virologického ústavu SAV. Dodal, že liečivá, ktoré sa používajú proti chrípkovým ochoreniam, sú schopné liečiť len čiastočne, pri vysokých dávkach sú dokonca toxické. Riešením je podľa neho práve očkovanie.

"Látka neobsahuje nič iné, len bielkovinu, ktorá navodí tvorbu protilátok," opísal vakcínu Čiampor. Pripustil, že po očkovaní sa výsledok nemusí dostaviť a to napr. v prípadoch, že bol človek infikovaný komplikovanejším vírusom H2 alebo išlo o vírus, ktorý dokázal zmeniť svoje vlastnosti. Odborník zároveň upozornil, že smrť šiestich tehotných žien, ktoré vlani podľahli "prasacej chrípke", nemusela nastať, ak by sa dali zaočkovať. Prioritnými skupinami na zaočkovanie sú osoby so závažnými chronickými ochoreniami, dospelí vo veku 59 a viac, klienti zariadení sociálnych služieb, deti do 3 rokov. Patria tam aj tehotné ženy, zdravotníci či vojaci.
"Očkovanie znižuje chorobnosť, počet návštev u lekára, absencie," uistil Ján Mikas, vedúci odboru Epidemiológie ÚZ SR. Na Slovensko má doraziť asi 700.000 vakcín.

S očkovaním sa na Slovensku začalo v rokoch 1996-1997, vakcínu vtedy prijalo len 1,6 percenta ľudí. "Zaočkovanosť stúpa, ale v porovnaní s Európou sme na tom nie najlepšie," zhodnotil Mikas.

Chrípkovú epidémiu popísali prvý raz v Európe v rokoch 1173-74.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: