V ovzduší stále poletuje alergizujúci peľ rastlín

Zmeny počasia priniesli v uplynulých dňoch mierne zvýšenie hladiny peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Podľa údajov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby (PIS) pri vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) v SR stále dominoval peľ silného alergénu – ambrózie. Sprevádzaný je síce nízkymi, ale oproti predchádzajúcemu týždňu mierne zvýšenými hladinami peľu tráv, paliny a slabo alergizujúcej pŕhľavy.

Najviac peľových zŕn v kubickom metri vzduchu zaznamenali v Bratislave. Na strednom a severnom Slovensku sa počas uplynulého týždňa peľ ambrózie i ostatných alergénov v ovzduší vyskytoval väčšinou v alergologicky menej významných koncentráciách. Okrem už uvedených alergénov robil alergikom problémy ešte peľ mrlíkov, chmeľu a ďalších bylín najmä z čeľade astrovitých. Koncentrácie spór plesní rodov Cladospórium a Alternária v ovzduší klesli na celom území, informovala hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Podľa zdravotníkov druhové zloženie peľu ostane aj v nasledujúcich dňoch nezmenené. Možno však predpokladať najmä nárast denných koncentrácií peľu ambrózie. Zvýšia sa aj koncentrácie spór húb (plesní). Meniace sa počasie a výkyvy teplôt robia v súčasnosti tiež starosti ľuďom s alergiou na chlad. Odborníci preto odporúčajú vhodne sa obliekať a dbať na prísun dostatku vitamínov.

Alergie na peľ sa objavujú v ktoromkoľvek veku, najmä však medzi 8. až 20. rokom, na rôznych orgánoch a systémoch. Sú to zväčša oči (zápaly spojiviek), nos (nádcha, zápal sliznice nosa a prínosných dutín), priedušky (astma) a koža (ekzémy, žihľavka). Môže sa však objaviť aj po päťdesiatke. Keďže polinóza je celkové ochorenie organizmu, prejavuje sa u pacientov zvýšená únavnosť, celková podráždenosť, zhoršená schopnosť koncentrácie a učenia, zhoršená kvalita spánku, fyzická a psychická ochabnutosť a zvýšené teploty. Počas peľovej sezóny sú polinotici vnímavejší aj na vírusové a bakteriálne infekcie dýchacích ciest.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: