Nobelovu cenu za medicínu dostal priekopník umelého oplodnenia

Nobelovu cenu za medicínu dostal priekopník umelého oplodnenia
Zdroj: bigstockphoto.com

Priekopník reproduktívnej medicíny a metódy umelého oplodnenia mimo tela matky (in vitro), ktorého práca viedla v roku 1978 k narodeniu prvého dieťaťa "zo skúmavky", Angličan Robert Edwards získal Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu 2010. V Štokholme to dnes oznámil švédsky Kráľovský inštitút Karolinska. Cena je dotovaná finančnou odmenou vo výške 10 miliónov švédskych korún (vyše milióna eur).

Švédsky Kráľovský inštitút vyzdvihol, že 85-ročný Edwards priniesol radosť do života neplodných párov v celom svete. Doteraz prišli zásluhou metódy in vitro, ktorú vyvinul s už nežijúcim kolegom Patrickom Steptoeom, na svet asi štyri milióny detí. "Jeho úspechy umožnili liečbu neplodnosti, zdravotného stavu, ktorý trápi veľkú časť ľudstva vrátane vyše 10 percent všetkých párov vo svete," zdôvodnil inštitút svoje rozhodnutie. Svoj výskum viedli napriek opozícii cirkvi, vlád a mnohých médií, aj skepticizmu niektorých svojich vedeckých kolegov.

V roku 1968 Edwards a gynekológ Steptoe, vyvinuli metódu oplodnenia ľudského vajíčka mimo tela matky. Oplodnené embryá začali vkladať do materníc neplodným matkám v roku 1972. Niekoľko ťarchavostí sa však skončilo spontánnym potratom - neskôr zistili, že to bolo vinou chybnej hormonálnej liečby. V roku 1977 vyskúšali nový postup, ktorý neobsahoval hormonálnu liečbu a spoliehal sa namiesto nej na presné načasovanie. Dňa 25. júla 1978 prišla na svet Louise Brownová, prvé dieťa "zo skúmavky".

Edwards a Steptoe založili v roku 1980 v Cambridge prvú in vitro kliniku. Krátko na to začali prichádzať na svet v Británii, USA aj inde tisíce detí "zo skúmavky". "Najdôležitejšia vec na svete je mať dieťa", citovala Edwardsa jeho klinika. "Nič nie je dôležitejšie ako dieťa." Steptoe zomrel v roku 1988.

Edwards, ktorý je podľa jeho publicistu príliš chorý, aby poskytoval rozhovory, žije v ústraní. V roku 2001 dostal Laskerovu cenu za výskum v klinickej medicíne. Cena za fyziológiu alebo medicínu každý rok tradične otvára vyhlasovanie Nobelových cien. Nobelove ceny za úspechy dosiahnuté vo vede, v literatúre a v snahe o mier sa po prvý raz udeľovali v roku 1901 v súlade so želaním vynálezcu dynamitu, podnikateľa Alfreda Nobela. V utorok zverejnia laureáta Nobelovej ceny za fyziku, v stredu za chémiu, vo štvrtok za literatúru a v piatok za mier. V pondelok 11. októbra vyhlásia laureáta ceny za ekonómiu.

Tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získal dnes Brit Robert Edwards, ktorého práca viedla k narodeniu prvého dieťaťa "zo skúmavky".

Prinášame niekoľko faktov o plodnosti a asistovanej reprodukčnej technológii, vrátane oplodnenia mimo tela matky, in vitro:

  • Oplodnenie v skúmavke (in vitro, IVF) je metóda asistovanej reprodukcie, ktorá zahŕňa spojenie ľudského vajíčka so spermiou mimo tela matky, v laboratórnych podmienkach.
  • Každý šiesty pár vo svete prežil alebo prežíva nejaký problém s neplodnosťou, minimálne raz počas reproduktívnej fázy svojho života. Neplodnosť, ktorá trvá najmenej 12 mesiacov, trápi v priemere deväť percent žien celého sveta vo vekovej kategórii 20-44 rokov.
  • Louise Brownová prišla na svet ako prvé dieťa zo skúmavky 25. júla 1978 v Británii. Odvtedy prišli na svet s metódou asistovanej reprodukčnej technológie (ART) asi štyri milióny detí.
  • Plodnosť u žien s približujúcou sa menopauzou sa znižuje. Všeobecne sa považuje za najplodnejšie obdobie u žien vek od 20 do 25 rokov. Väčšinu umelých oplodnení ART absolvujú ženy od 30 do 39 rokov.
  • Dlhoročné štúdie dokázali, že deti "zo skúmavky" sú rovnako zdravé ako ostatné deti.
  • Louise Brownová a niekoľko ďalších detí "zo skúmavky" už priviedli na svet vlastné deti. To je zrejme najlepší dôkaz bezpečnosti a úspešnosti metódy asistovanej reprodukcie.

Klinika založená Edwardsom má veľkú radosť z jeho Nobelovej ceny

Riaditeľ kliniky pre umelé oplodnenie mimo tela matky v britskom Cambridge, ktorú zriadil laureát tohtoročnej Nobelovej ceny za medicínu Robert Edwards (85), dnes vyjadril "veľkú radosť" z "takéhoto uznania" jeho prínosu. "Bob Edwards je jeden z našich najväčších vedcov, jeho inšpiratívna práca zo začiatku 60. rokov viedla k prelomu, ktorý zlepšil životy miliónov ľudí v celom svete," vyhlásil Mike Macnamee, výkonný riaditeľ kliniky Bourn Hall v Cambridge. Edwards, ktorý oslávil 27. septembra svoje 85. narodeniny, sa necíti zdravotne na to, aby mohol poskytovať rozhovory, informovala jeho hovorkyňa. Priekopnícka činnosť Edwardsa spolu s jeho kolegom, dnes už zosnulým Patrickom Steptoeom, viedla v roku 1978 k narodeniu Louise Brownovej, prvého dieťaťa zo skúmavky.

Steptoe a Edwards založili o dva roky neskôr v Bourn Hall prvú kliniku pre umelé oplodnenie in vitro na svete. "Keď som sa pripojil k tímu Steptoea a Edwardsa začiatkom 80. rokov, rúcali sme bariéry," uviedol Macnamee. Cieľom vtedajšej práce podľa neho bolo sprístupniť oplodnenie in vitro širokej verejnosti a pacienti si boli vedomí, že sa tvoria dejiny. "Na svet prišli vyše štyri milióny detí zo skúmavky v dôsledku techník, vyvinutých v Cambridge a to je obrovský úspech," dodal.

Fyziológ Edwards a gynekológ Steptoe sa stali slávnymi po celom svete, keď sa narodilo prvé dieťa zo skúmavky. Avšak Edwardsa, ktorý má 11 vnúčat, nikdy nemotivovala sláva úspechu. "Edwardsovou hlavnou motiváciou bol pevný záujem pomôcť neplodným párom počať dieťa. "Najdôležitejšia vec na svete je mať dieťa", citovala Edwardsa jeho klinika. "Nič nie je dôležitejšie ako dieťa." Keď v roku 1988 zomrel Steptoe, na svete bolo už vyše 1000 detí počatých metódou, ktorú s Edwardsom vynašli. Profesor Basil Tarlatzis v mene Medzinárodnej federácie spoločností na liečbu neplodnosti (IFFS) zdôraznil, že ocenenie Edwardsa Nobelovou cenou "je zaslúžená pocta. Umelé oplodnenie in vitro otvorilo nové cesty pre nádej miliónov párov v celom svete. Má to tiež mimoriadny dopad na naše chápanie medicíny. Edwards a Steptoe boli skutoční priekopníci, a udelenie Nobelovej ceny nie je pocta iba pre ich prácu, ale pre celú oblasť reproduktívnej vedy."

Reakcie prvého dieťaťa zo skúmavky a laureátovej manželky

Na dnešné udelenie Nobelovej ceny za medicínu britskému profesorovi Robertovi Edwardsovi, otcovi metódy umelého oplodnenia mimo tela matky, reagovala aj Louise Brownová, ktorá sa v júli 1978 narodila ako vôbec prvé "dieťa zo skúmavky" na svete. "Je to fantastická správa - ja a mama sme tak radi, že jeden z priekopníkov oplodnenia v skúmavke dostal ocenenie, ktoré si zaslúži. Máme Boba veľmi radi a s radosťou jemu aj jeho rodine v tejto chvíli súkromne blahoželáme." Edwards, ktorý mal 27. septembra 85 rokov, sa necíti zdravotne na to, aby mohol poskytovať rozhovory.

Jeho manželka Rut reagovala v mene rodiny takto: "Rodina je nadšená a má radosť, že profesor Edwards dostal Nobelovu cenu za medicínu za vývoj metódy umelého oplodnenia v skúmavke. Úspech tohto výskumu sa dotkol životov miliónov ľudí vo svete, vďaka jeho nadšeniu a jednostrannému sústredeniu - i napriek opozícii z mnohých strán -, čo viedlo k úspešnému uplatneniu tohto priekopníckeho výskumu."

Profesor reprodukčných vied na Univerzite v Cambridge Martin Johnson povedal: "Som absolútne nadšený. Toto sa malo stať už dávno. Pred desiatimi rokmi sme ho navrhli na Laskerovu cenu a dostal ju ihneď, tak nerozumieme, prečo Nobelovka prichádza tak neskoro, ale má radosť -- toto je preňho čerešnička na torte."
"Bobova práca vždy bola kontroverzná, ale nikdy necúvol pred konfrontáciou v tomto spore."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: