Jeseň ponúka priestor pre regeneráciu organizmu

Sychravé jesenné dni ponúkajú po horúcom lete pre ľudský organizmus priestor pre regeneráciu. Toto ročné obdobie nemusí byť charakteristické iba výkyvmi nálad či skľúčenosťou, ale naopak, niekoľko tipov zaručí, že sa stane nezabudnuteľným ročným obdobím. Zvládnutie jesennej skleslosti nie je vždy jednoduché. Mnohí sa nesprávne uzatvárajú pred svetom s pocitom, že to zvládnu sami. Opak je však pravdou. Jesenné večery sú ideálnym časom na stretnutia s kamarátmi či chvíle pre seba strávené v spoločnosti s partnerom. "Posedenie v kruhu blízkych alebo spriaznenej duše je dobrou voľbou na prekonanie stresu a nepriaznivého depresívneho obdobia. Preto sa veľa ľudí obracia v stave jesennej skľúčenosti na svoju rodinu, partnerov či priateľov," vysvetľuje psychológ Robert Máthé.

Pre organizmus je takisto dôležitý oddych. Ideálnym riešením počas sychravých dní je masáž, ktorá výborne uvoľní, či horúci kúpeľ s vonnými olejmi. Rozmarín, škorica alebo vôňa citrusov odoženie smútok a únavu a preberie k životu. Na relaxáciu sú vhodné vône levandule, santalového dreva a šalvie. Aromatické sviečky či príjemná relaxačná hudba dojem len umocnia. Oddychovať však možno aj aktívne. Horská túra, prechádzka po meste či chvíle strávené v záhrade majú aj v tomto ročnom období svoje čaro. Jeseň je zároveň časom dozrievania viacerých plodín, zážitok v podobe vychutnávania si týchto plodov je tak zaručený. Pečené gaštany, mladé víno či burčiak neodškriepiteľne patria k pravej jesennej atmosfére.

Farby opadaného lístia - oranžová a žltá dodávajú pozitívnu energiu, ktorá pomáha zvládať aj daždivé počasie. Nechajte týmito farbami rozžiariť nielen váš príbytok, ale aj šatník. Výnimočnou antidepresívnou farbou je aj ružová. "V reči symbolov je ružová farbou Venuše a Venuša, v analógii s gréckou Afroditou, je rímskou bohyňou krásy a lásky. Navyše, svetloružová upokojuje a harmonizuje telo i dušu," dodal Máthé.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: