Protistresové orechy

Protistresové orechy
Zdroj: bigstockphoto.com

Strava s vyšším zastúpením vlašských orechov a oleja z týchto orechov pomáha ľudskému telu lepšie sa vyrovnať so stresom.

V časopise Journal of the American College of Nutrition to oznámil jedenásťčlenný americko-kanadský tím, ktorý viedla Sheila Westová z Pennsylvánskej štátnej univerzity v University Park (USA). Spomenutý záver vyplynul z výskumu, pri ktorom hľadali odpoveď na otázku, ako vlašské orechy, obsahujúce množstvo polynenasýtených tukov, pôsobia na krvný tlak človeka v stave pokoja a v podmienkach, keď naňho pôsobí silný stres. V prípade vlašských orechov sa už v minulosti ukázalo, že predmetné omega-3 mastné kyseliny (ako kyselina alfa-linolénová, ktorá sa okrem vlašských orechov hojne vyskytuje v ľanových semenách) odbúravajú nízkohustotné lipoproteíny čiže "zlý cholesterol". Znižujú aj obsah tzv. c-reaktívnych proteínov a iných markérov zápalových procesov.

"Ľudí, ktorí výrazne biologicky reagujú na stres, tiež viac ohrozujú srdcové choroby. Chceli sme preto zistiť, či omega-3 mastné kyseliny z rastlinných zdrojov takpovediac otupia kardiovaskulárne reakcie na stres," povedala Sheila Westová. Celkove 22 zdravým dospelým ľuďom so zvýšeným obsahom "zlého cholesterolu" podávali tri druhy stravy, vždy šesť týždňov, s jednotýždňovými odstupmi. Išlo o typickú americkú stravu, stravu s prídavkom vlašských orechov a oleja z nich, a napokon o stravu s prídavkom vlašských orechov, oleja z nich a ľanového oleja. Strava s vlašskými orechmi a olejom z vlašských orechov znížila krvný tlak ako v pokoji, tak aj pri umelo vyvolanom strese. Prídavok ľanového oleja k takej strave však už tento účinok ďalej nezosilnil. Časti skúmaných subjektov vedci merali ultrazvukom dilatáciu (rozšírenie) tepien. V tomto zreteli zdravia cievnej sústavy sa prídavok ľanového oleja k strave s vlašskými orechmi či olejom z vlašských orechov prejavil výrazne kladne. Vlašsko-ľanová kombinácia okrem toho pôsobila protizápalovo, čo tiež znižuje riziko kardiovaskulárneho ochorenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: