Bradavice

Bradavice
Zdroj: bigstockphoto.com

Bradavice, často zamieňané alebo aj nazývané kurie oká, sú výrastky umiestnené na rôznych častiach tela. Vznikajú postupným hrubnutím pokožky. Pokožka hrubne vďaka zrýchlenému množeniu sa buniek, vyvolaným infekciou tzv. HPV vírusom.

Pre lepšiu predstavu: tento  vírus sa množí v bunke, infikovanú bunku si potom možno predstaviť ako vrecko naplnené infekčnými časticami. Z každého takéhoto vrecka sa vysypú tisícky  vírusov a infekcia postupuje ďalej a bradavica sa zväčšuje. Prípadne sa môže nakaziť koža na inom mieste a vznikajú tak nové bradavice.  Poslednou možnosťou  je nakazenie niekoho iného.

Ako každá infekcia i bradavice sa môžu vyhojiť i bez zásahu zvonka, prípadne  sa rozsah  infekcie sa stabilizuje a bradavica pretrváva na tom istom mieste približne rovnakej veľkosti. Navonok to infikovanému nejako priamo neškodí, väčšinou sa to považuje iba za estetický problém, ale postihnutý môže nakaziť kohokoľvek, najčastejšie svojich blízkych.

Infekcia vírusom bradavíc môže byť pre postihnutého relatívne neškodná, ale treba mať na pamäti, že sa jedná o HPV infekciu, čiže je to presne ten istý vírus , ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Rakovina vznikne pri dlho pretrvávajúcej infekcii týmto vírusom na spomínanom mieste. HPV vírus má niekoľko desiatok podtypov.  Našťastie iba niekoľko z nich má výrazný rakovinu vyvolávajúci potenciál. Asi by ste sa opýtali, čo ak tie nebezpečné podtypy infikujú kožu?

Ak  sa jedná o tie nebezpečné, tzv. onkogénne vírusy, tak z dlhodobej infekcie sa môže vyvinúť rakovina kože.  Infekcia kože, rakovinu vyvolávajúcimi podtypmi, je však menej pravdepodobná. Totiž každý podtyp vírusu má svoje ,, obľúbené miesto“. To značí , že niektoré infikujú, alebo sa usadia najmä na dlaniach, niektoré na tvári, a iné postihnú krčok maternice. V zásade však platí ,že každý podtyp vírusu môže infikovať, kožu a sliznicu( ústna dutina, pošva, krčok maternice) na ktoromkoľvek mieste.

Ak sa už bradavice objavia tak predlžovaním obdobia bez liečby infikovanému stúpa pravdepodobnosť vzniku vyššie uvedených hrozieb – vznik masívnejšej infekcie, nakazenie okolia a aj vznik onkologického ochorenia kože.

Liečba je možná viacerými spôsobmi. Každý z nich má svoje pre a proti. Pri liečbe zmrazovaním tekutým dusíkom sa zákrok vo väčšine prípadov opakuje, najmä ak sú bradavice na chodidle, tak to býva aj 10-15 opakovaní. Pri menších, tenších bradaviciach je možná i liečba tzv. farbivovým( alebo aj cievny) laserom N-lite. Účinnosť podobná ako pri tekutom dusíku, ale zákrok zase podstatne menej bolí. Najúčinnejšou metódou je odstránenie bradavíc chirurgickým alebo CO2 laserom. Takýto zákrok je v princípe jednorázový. Samotný zákrok je bezbolestný, jediné, čo je cítiť, je vpich lokálnej anestézy. Takýto zákrok je veľkým  prínosom pri bradaviciach na chodidlách, kde postačujú jeden až dva zákroky a je prakticky jedinou možnosťou ak sú bradavice v tesnej blízkosti nechtov.

Voľne dostupné lieky na bradavice  neriešia samotnú príčinu , teda infekciu, ale iba následok a tým je zhrubnutá koža. Bradavica sa potom  zmenší. Ku vyliečeniu môže prísť iba pri odstránení všetkých infikovaných buniek pokožky. Markantne to je vidieť  pri porovnaní  účinku náplaste na bradavice s CO2 laserom(chirurgickým). Pri laserovom zákroku sa odstránia všetky infikované bunky. Tieto bunky siahajú do hĺbky kože, kde sú aj cievky a pri zákroku vidno krvácanie, Účinok náplaste nesiaha tak hlboko a takéto niečo ani zďaleka nespôsobí.

Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec

Dátum zverejnenia: