Nielen dosiahnuté ciele, ale aj plány posúvajú pacientske združenie Nádej vpred

Zrušenie vekového limitu pri schvaľovaní imunomodulačnej liečby, zriadenie chránenej dielne či rozšírenie povedomia verejnosti o ochorení skleróza multiplex. To je len časť splnených snov pacientskeho združenia sklerózy multiplex Nádej, ktoré si v týchto dňoch pripomína tretie výročie svojho založenia. Už od svojho zrodu si dalo za cieľ pomáhať pacientom s týmto ochorením. Reálne sa tak deje napríklad aj v chránenej dielni v Bratislave, ktoré združenie otvorilo tento rok. Už dnes však predsedníčka združenia Jaroslava Valčeková vie, že ho čaká rozširovanie. "Je o ňu veľký záujem. Pre našich pacientov je práca veľmi dôležitá, pretože pri ich ochorení zamestnávatelia nemajú pochopenie pre príznaky ochorenia, ktoré ich sprevádzajú," uviedla pre TASR.

Združenie poskytuje pacientom nielen priestor pre stretávanie sa a odovzdávanie vlastných skúseností, no organizuje rekondičné pobyty, spoločné cvičenia. Tento rok sa združeniu podarilo vydať DVD pod názvom "Aby telo nebolelo" s cvičeniami určenými nielen pre pacientov postihnutých týmto ochorením. Autorom cvikov je Jaroslav Wojnar, ktorý má so sklerózou multiplex vlastnú skúsenosť. V budúcnosti by združenie chcelo vybudovať centrum pomoci - denný stacionár. "Aj preto sme zrealizovali zbierku, ktorá je priamo na tento cieľ smerovaná. Organizovať by sme ju mali päť rokov," skonštatovala Valčeková. V pláne sú aj výstavy obrazov pacientov so sklerózou multiplex a aukcie, z ktorých výťažok by mal byť určený práve na realizáciu stacionára.

Nielen o dosiahnutých úspechoch, ale aj plánoch do budúcnosti budú členovia združenia hovoriť i na dnešnom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční v Bratislave. V závere si budú voliť nové predstavenstvo. Program pri príležitosti výročia založenia je však naplánovaný aj na sobotu (9.10.). Okrem prednášky čestnej predsedníčky združenia Ľubici Procházkovej na tému šťastie je pripravená aj spoločná púť na omšu v pútnickom mieste Marianka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: