Aplikácia botulotoxínu - máme sa jej obávať?

Aplikácia botulotoxínu - máme sa jej obávať?
Zdroj: bigstockphoto.com

Dnes je asi viac než v minulosti podstatné, ako človek vyzerá. Mnohé profesie si vyžadujú príjemný vzhľad a trend fandí skôr mladším vekovým kategóriám. Mnohé ženy, ale aj muži, preto využívajú túto možnosť udržať si čo najdlhšie mladistvý imidž.

Aplikácia botulotoxínu patrí vo svete medzi štandardné metódy, ktoré sa používajú na korekciu mimických vrások, ako aj odstránenie nepríjemného zvýšeného potenia u mužov a žien. Najčastejšie použitie v lekárskej kozmetike je odstraňovanie vrások v hornej časti tváre teda pri koreni nosa - medzi obočím, vodorovné vrásky na čele a vejárikovité vrásky okolo očí. Botulotoxín sa aplikuje tenkou ihlou vo veľmi nízkych dávkach do svalov. Táto aplikácia predstavuje efektívny zákrok bez chirurgického zákroku, vzniku jaziev, bez nutnosti rekonvalescencie po zákroku. Ďalšou veľmi častou aplikáciou botulotoxínu je jeho aplikácia do dlaní, podpazuší a do plosiek nôh pri odstraňovaní nadmerného potenia.

Samozrejme, že ako pri každej aplikácii látky, ktorá nie je telu vlastná, sa môžu vyskytnúť aj nežiaduce prejavy, ale tie sa vyskytujú v takom rozsahu ako aj pri aplikácii iných liečiv do organizmu. Botulotoxín sa využíva v estetickej medicíne od roku 1988 a výskyt nežiaducich prejavov nie je vyšší ako pri podávaní iných liečiv v percentách asi 0,5-5%, pričom si treba uvedomiť, že aj najzávažnejší nežiaduci prejav po vpichu – ptóza (pokles) horného viečka je prejav iba dočasný (2-3 týždne). Aby botulotoxín spôsobil vážne zdravotné problémy alebo dokonca smrť, musel by človek dostať asi 3-tisíc alebo 10-tisíc jednotiek jedu podľa typu prípravku s rozličnou koncentráciou. V jednej ampulke sa vyskytuje 100 až 500 jednotiek a manipulácia s preparátom nie je jednoduchá. Po otvorení ho treba okamžite aplikovať alebo ho odložiť do chladu, pretože botulotoxín je citlivý na teplo. Druhý problém nie je tiež vôbec zanedbateľný. Mám na mysli finančnú stránku. Na aplikáciu smrteľnej dávky, ktorá bola, mimochodom, overená zatiaľ len na opiciach, by bolo treba investovať 250 tisíc korún. Čo je samozrejme, absurdné.

Napriek správe o niekoľkých úmrtiach, ku ktorým došlo nedávno pravdepodobne v súvislosti s botulotoxínom v Amerike, sa v odbornej literatúre takéto prípady nevyskytovali. Samozrejme nie je vylúčená možnosť alergickej reakcie, pretože ide o bielkovinu, a organizmus môže takto zareagovať na rôzne podnety zvonku.

Čo sa týka možnej otravy týmto jedom v súvislosti s vyhladzovaním vrások si treba uvedomiť, že jedným vpichom dostane klient do svalu asi 2,5 jednotky jedu (Botoxu) a do jednej lokality robíme šesť vpichov. Takže pri zákroku, ktorým riešime vrásky na čele a okolo očí, získa človek približne 45 jednotiek jedu čiže absolútne bezproblémovú dávku. Keby sa aj náhodne pri nechcenom porušení cievy, dostal botulotoxín do krvného obehu, ide o zanedbateľné množstvo. Smrteľná dávka prípravku Botox pre človeka je 3000 jednotiek. Do jednej lokality sa aplikuje okolo 15 jednotiek tohto prípravku. Takže v žiadnom prípade nemôže dôjsť k celkovému pôsobeniu a poškodeniu organizmu.

Prevratným je ohlásený príchod botulotoxínu typu B s inou štruktúrou molekuly, ktorý bude alternatívou pre tých, ktorí by mohli reagovať alergicky na doteraz používaný typ A.

Botulotoxín sa aplikuje v niektorých vybraných kožných ambulanciách , ambulanciách plastickej chirurgie a v lekárskej kozmetike. Po jeho podaní sa doporučuje kontrola o 2 týždne, kedy je maximálny účinok, pretože botulotoxín sa neprejaví hneď, ale až po 2-5 dňoch.

Botulotoxín sa často používa ako súčasť kombinovanej liečby alebo metódy, hlavne spolu s intradermálnymi (kožnými) implantátmi (obsahujú kyselinu hyalurónvú) k dosiahnutiu dokonalejšieho celkového výsledku. Botulotoxín sa môže kombinovať aj s laserovým ošetrením, chemickým pílingom - 70% kyselinou glykolovou s vyhladzujúcim účinkom na pleť.

Autor článku: MUDr. Ružena Sochorová, CSc.

Dátum zverejnenia: