ERS vyzýva ľudí v celej Európe, aby si nechali vyšetriť pľúca

Na základe nových údajov ktoré ukázali, že každú hodinu zomrie 23 Európanov(1) na pľúcne ochorenie ktorému bolo možné zabrániť, vyzýva Európska spoločnosť pre respiračné ochorenia (ERS) ľudí v celej Európe, aby si nechali vyšetriť pľúca v prvý deň svetovej spirometrie, ktorým je 14. október.

Ochorenia pľúc sú druhou najčastejšou príčinou úmrtia v Európe a rýchle sa stávajú treťou najčastejšou príčinou smrti na celom svete.

Podľa predpovedí zomrie dnes na pľúcne ochorenie 550 Európanov a preto lekári a zdravotné sestry na celom kontinente presadzujú spirometrické testy ako jediný spôsob na prekonanie nedostatočnej diagnostiky vážnych stavov pľúc ako napríklad astma a chronické obštrukčné ochorenie pľúc (COPD).

Chronické obštrukčné ochorenie pľúc je najrozšírenejšie a najvysiľujúcejšie pľúcne ochorenie, ktoré je v 75 % prípadov(2) nedostatočne diagnostikované a celosvetové údaje ukazujú, že polovica pacientov zostáva bez diagnostiky. Rozšírená nedostatočná diagnostika znamená, že postihnutí iba zistia, že majú závažné pľúcne ochorenie až keď je príliš neskoro na zabránenie veľkému poškodeniu, čo im bráni pokračovať v zdravom a aktívnom živote. Ženám hrozí rovnaké riziko ako mužom, pričom najohrozenejší sú ľudia nad 40 rokov a súčasní alebo bývalí fajčiari.

Pravidelné a včasné testovanie pľúc pomáha ľuďom zistiť potenciálne oslabujúce stavy pľúc predtým, ako príde k príliš vážnemu poškodeniu, čo im dáva možnosť spomaliť postup ochorenia predtým, ako úplne zničí fungovanie ich pľúc – čo vedie k životu v izolácii, v bolesti a neskôr až k imobilite.

Prehliadky pľúc

Lekári a sestry dnes vyjdú na ulice na celom svete, aby vykonali stovky podujatí na ktorých sa budú robiť pľúcne testy, aby zlepšilo povedomie o spirometrickom testovaní – čo je najpresnejší spôsob ako uistiť ľudí, že ich pľúca sú zdravé, alebo zistiť akékoľvek potenciálne riziko. Lekári nazvali spirometrické testovanie "technická prehliadka vašich pľúc", aby pripomenuli ľuďom aké je pravidelné testovanie veľmi dôležité.

"Život s chronickým ochorením pľúc môže byť taký ťažký, že to nie je vlastne život," povedal prezident Európskej spoločnosti pre respiračné ochorenia profesor Marc Decramer. "Tak ako nechávame pravidelne kontrolovať motor našich automobilov, je treba pripomenúť ľuďom, že ich pľúca sú motory ich tiel. Účasť na pravidelných prehliadkach zameraných na zistenie problémov včas môže zachrániť milióny ľudí pred tým, aby boli nútení žiť veľkú časť ich života v bolestných podmienkach, ktorým je však možné zabrániť."

"V čase za ktorý si prečítate túto správu niekto zomrie na ochorenie ktoré je možné v Európe vyliečiť," povedala Monica Fletcher, predsedníčka Európskej pľúcnej nadácie. "Ešte hrozivejšie je uvedomiť si to, že milióny trpiacich ktorí žijú život zhoršenej kvality pretože ich stav nebol zistený včas. Na svetový deň spirometrie chceme ľudí oboznámiť s tým, že ich lekári a zdravotné sestry sú tu, aby im pomohli – včasné testovanie je prvý krok a môže výrazne zlepšiť výsledky. Odkaz by mal znieť: nebojte sa zistiť pravdu."

Po tom, čo jej bola nesprávne diagnostikovaná astma pred 8 rokmi, bola 44-ročná Leigh Wilkinson z Grimsby v Británii nakoniec správne diagnostikovaná zásluhou spirometrického testu povedala: "Som tak vďačná že som naliehala na môjho lekára aby dal spirometrický test ktorý odhalil, že sa u mňa vyvinulo chronické obštrukčné ochorenie pľúc a rozdutie pľúc. Rozumiem prečo sa ľudia chcú vyhnúť tomu, aby sa dozvedeli o poškodení, ktoré si môžu privodiť, ale keď som sa rozhodla kvôli mojej rodine aj kvôli sebe bol to najlepší krok ktorý som kedy urobila".

Svetový deň spirometrie sa uskutoční ako súčasť Roka pľúc, čo je kampaň v roku 2010, zameraná na to aby poukázala na stovky miliónov ľudí ktorí zbytočne bojujú o život a dych každý deň v dôsledku ochorenia pľúc.

Informácie o Svetovom dni spirometrie a podujatiach na ktorých sa uskutoční testovanie vo vašej oblasti alebo v Európe nájdete na stránke http://www.yearofthelung.org/wsd-events

_____________

Rok pľúc, organizovaný Fórom medzinárodných respiračných spoločností (FIRS) rok pľúc má za cieľ zvýšiť vedomosti o zdraví pľúc medzi verejnosťou a začať kroky v spoločenstvách na celom svete a podporovať zdroje na boj s pľúcnymi ochoreniami vrátane zvýšenia investícií do základného a klinického výskumu na celom svete.

(1) Štatistiky vychádzajú z nového sekundárneho výskumu Európskej spoločnosti pre respiračné ochorenia s použitím údajov IMCA, Eurostat a II. bielej knihy European Lung. Výpočty sú odhadom vychádzajúcim z celkového počtu úmrtí na chronické obštrukčné ochorenie pľúc v roku 2008.

(2) Údaje z European Respiratory Journal z 1. januára 2008, vol. 31 no. 1 197-203, Primary care spirometry od autorov: Derom, C. van Weel, G. Liistro, J. Buffels, T. Schermer, E. Lammers, E. Wouters a M. Decramer

Zdroj: European Respiratory Society

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: