Farmapriemysel nechce prísnejšiu reguláciu cien liekov

Výrobcom a dodávateľom liekov sa nepáči návrh ministerstva zdravotníctva, aby sa ceny liekov na Slovensku určovali podľa prísnejších podmienok. Sprísnenie regulácie maximálnych cien liekov avizovalo ministerstvo v návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia. Maximálna cena výrobcu by tak po novom nesmela prekročiť druhú najnižšiu cenu v Európskej únii. Vďaka tomuto opatreniu by podľa rezortu mali patriť ceny liekov na Slovensku medzi najnižšie v EÚ. Asociácia dodávateľov liekov, Asociácia zahraničných výrobcov generických liekov, ako aj Slovenská asociácia farmaceutických spoločnosti v rámci pripomienkového konania k právnej norme požiadali o zachovanie doterajšieho postupu pri určovaní ceny liekov. "Viazanie ceny lieku na menu jedného štátu považujeme za veľmi rizikový krok," uvádzajú v spoločnej pripomienke. Tvrdia, že tento krok môže viesť k zvyšovaniu doplatkov za lieky, ako aj k absencii niektorých liekov na slovenskom trhu.

Ako poukázali asociácie, najnižšie ceny v referenčnom koši, ktorým je v prípade Slovenska celá EÚ, sú často ceny z krajín mimo eurozóny a ich meny sú značne nestabilnejšie ako v prípade eura, pretože sú úzko naviazané na stav ich ekonomík. "Výmenné kurzy non-EUR mien majú nepredpovedateľný vývoj, obzvlášť teraz v čase krízy a rozpočtových deficitov, keď je národná mena využívaná aj ako efektívny nástroj menovej politiky." Nestabilita cien liekov a neistý vývoj prostredia tak môžu podľa zástupcov farmapriemyslu pôsobiť ako účinná bariéra v prístupe nových liekov na slovenský trh. Upozorňujú, že rovnako negatívne sa to môže prejaviť aj pri extrémnych cenových poklesoch liekov, ktoré sa už používajú v liečbe a ktoré sa tak môžu stať nedostupnými. Spomínané asociácie sa domnievajú, že extrémne nízka cenová hladina bude tiež zrýchľovať vývoz liekov dovezených do SR a ohrozovať tak dostupnosť liekov pre slovenských pacientov. Podľa asociácií už v súčasnosti re-export predstavuje päť až desať percent. "Benefit z nízkych cien na Slovensku budú mať súkromné distribučné spoločnosti a ich cieľové krajiny, pre slovenských pacientov ostanú len prázdne regály v lekárňach."

Šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) pred vyše týždňom deklaroval, že o návrhu na sprísnenie referencovania sa bude ešte diskutovať. Ozrejmil, že cieľom je znižovanie cien liekov, pričom vzniknutá finančná úspora by sa mala využiť na vstup nových liekov na slovenský trh. Podľa jeho slov sa v súčasnosti vďaka referencovaniu, ktoré sa robí raz za pol roka, darí počas každého kola ušetriť približne 30 miliónov eur. Podotkol, že aj vďaka tomu priniesla októbrová kategorizácia liekov na trh vyše 170 nových liekov. Ceny liekov sa u nás začali porovnávať s európskymi vlani. V súčasnosti sa na Slovensku ceny stanovujú na základe porovnávania šiestich najnižších cien v Európskej únii a podľa tohto priemeru sa stanovujú pre domáci trh. Zavedenie referencovania napríklad ukázalo, že najviac predražené sú originálne lieky chránené patentom. Predražená tiež bola väčšina liekov v prvej stovke podľa spotreby.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: