O tom, čo príde po vyhranom boji nad rakovinou prsníka, sa hovorí málo

Osvete v súvislosti s rakovinou prsníka sa už dlhodobo venujú viaceré organizácie, spoločnosti, ako aj médiá. Ako však dnes na tlačovej konferencii poznamenala bratislavská onkologička Zuzana Syčová-Milá, nikto nehovorí o tom, čo je s pacientkami, ktoré vyhrali boj nad týmto ochorením. Ozrejmila, že tieto ženy zaujíma napríklad to, aká je ich prognóza, či môžu cvičiť, čo majú jesť. "Existuje tisíc otázok, ktorými ma pacientky zahŕňajú, keď sú po liečbe, lebo ich boj nekončí. Každá potrebuje počuť niečo iné, ale všetky chcú počuť, že majú nádej a to ochorenie sa nevráti."

Rakovina prsníka môže recidivovať lokálne, čo je však podľa Syčovej-Milej málo časté. Nádor sa skôr objaví v druhom prsníku. Lekári tiež u vyliečených pacientok sledujú možný vznik vzdialených metastáz. Samotné ženy by mali zbystriť pozornosť v prípade bolestí hlavy, zvracania, neurologických a psychických porúch, ako aj nechutenstva, zvýšenej teploty či bolesti pod pravým rebrovým oblúkom. Rakovina sa totiž môže vrátiť do pečene ale aj kostí. Všetky pacientky musia preto po skončení liečby chodiť na pravidelné kontroly. S cieľom podporiť ženy s rakovinou prsníka a ukázať im, že liečbou život nekončí, ale prináša šancu na nový začiatok, vznikol projekt s názvom Dôverujte liečbe, verte sama sebe. V rámci neho jedna z vyliečených pacientok Edita Slabejová oslovila viacero žien s podobným príbehom s prosbou, aby napísali svoje príbehy o liečbe a o živote po nej. Tie ako poďakovanie dostali možnosť zveriť svoju vizáž do rúk odborníkom, výsledkom čoho je kalendár s ich fotografiami a citátmi. Distribuovať sa bude na onkologické oddelenie, lekárom, ako aj ženám, ktoré toto ochorenie postihlo.

Podľa onkopsychologičky Márie Andrášiovej problémy, s ktorými prichádzajú pacientky do ambulancie po liečbe, sú pre ne mnohokrát ťažko zvládnuteľné. "Treba sa naučiť žiť s istou mierou obáv, lebo tie tam vždy budú," upozornila s tým, že časť z nich však možno eliminovať napríklad vhodnými aktivitami, ktoré odvedú pacienta od myšlienok na možný návrat ochorenia. Poukázala, že po liečbe, počas ktorej musí žena "zapnúť" fyzicky aj psychicky na tisíc percent, prichádza aj únava. Aj očakávania okolia sú niekedy príliš vysoké, keď sa predpokladá, že pacientka začne hneď normálne fungovať.

Rakovina prsnej žľazy je u slovenských žien najčastejším typom rakoviny. Len minulý rok podľahlo tomuto ochoreniu na Slovensku viac ako 700 žien.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: