Každý nad 50 rokov má nárok absolvovať kolonoskopiu raz za desať rokov

Každý poistenec nad 50 rokov má v súčasnosti nárok na jednu preventívnu prehliadku konečníka a hrubého čreva tzv. kolonoskopiu, hradenú na základe verejného zdravotného poistenia, raz za desať rokov. Poistenci so zvýšeným rizikom ochorenia na rakovinu hrubého čreva a konečníka bez vekového obmedzenia majú nárok na toto vyšetrenie raz za 5 rokov. Podľa gastroenterológa Rudolfa Hrčku je toto vyšetrenie ideálnou skríningovou metódou, pretože vie stopercentne odhaliť najranejšie štádiá karcinómu.

"Aj keď toto opatrenie zatiaľ platí iba rok, pozorujeme už, že stúpa počet ľudí, ktorí si túto vec uvedomili a po prekonaní počiatočných obáv navštevujú kolonoskopické pracoviská a stúpa počet týchto vyšetrení," skonštatoval v tejto súvislosti Hrčka. Kolonoskop je dlhá ohybná hadica, pomocou ktorej je možné prehliadnuť celé hrubé črevo. Počas tohto vyšetrenia môže lekár odstrániť podozrivý polyp, z ktorého by sa neskôr mohol vyvinúť karcinóm. Rakovinu hrubého čreva a konečníka môže odhaliť aj jednoduchý a bezbolestný test na skryté krvácanie do stolice. Nárok na bezplatné otestovanie stolice na okultné krvácanie majú všetci ľudia starší ako 50 rokov. O test treba požiadať svojho všeobecného lekára. Ide o veľmi jednoduché a prístupné vyšetrenie malej vzorky stolice. Preventívne by sa mal opakovať raz za rok. Lekári v prípade pozitívneho testu odporúčajú podstúpiť kolonoskopiu.

Kolorektálny karcinóm patrí medzi zhubné nádory, ktorých výskyt sa neustále zvyšuje. Za posledných tridsať rokov sa u nás zdvojnásobil. Vznik rakoviny orgánov tráviaceho ústrojenstva súvisí so životným štýlom. Prispieva tomu nesprávne stravovanie, fajčenie a chronický alkoholizmus. K vzniku ochorenia prispieva nadmerná konzumácia živočíšnych tukov, bielkovín, soli a alkoholu. Pacienti, ktorí na toto ochorenie trpia, často nemajú dostatok vlákniny v podobe obilnín, zeleniny a ovocia, chýbajú im aj minerálne látky. Najčastejšie postihuje ľudí medzi 40. a 65. rokom života, takmer rovnako často mužov a ženy. Včasná diagnostika zvyšuje šancu na vyliečenie, ľudia však často podceňujú prvotné príznaky a na liečbu nastupujú neskoro. Varovnými príznakmi je krvácanie z konečníka, prímes hlienov v stolici, zmeny vo vyprázdňovaní, striedanie zápchy a hnačiek, časté nutkanie na stolicu, bolesť pri vyprázdňovaní či strata telesnej hmotnosti a celková slabosť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: