Na dosiahnutie maximálneho účinku kofeínu z kávy je potrebný určitý režim

Na dosiahnutie maximálneho povzbudivého účinku kofeínu, ktorý je v káve obsiahnutý, je potrebné dodržiavať určitý režim. Inštitút kávy zmapoval celosvetový výskum v oblasti správneho pitia kávy pre motoristov a priniesol niekoľko rád, ktoré vodičom pomôžu udržať bdelosť, najmä pri dlhých cestách. TASR o tom informoval Michal Holčík z inštitútu.

"Základom pre maximálne využitie povzbudivého účinku kofeínu na centrálny nervový systém je priebežné dávkovanie," vysvetlil odborník na výživu a garant Inštitútu kávy Peter Minárik. Podľa neho si vodiči majú dať jednu šálku kávy 30 minút pred jazdou a následne môžu konzumovať jednu šálku približne každých 90 minút. Minárik zároveň upozornil, že vypitie nadmerného množstva kávy pred jazdou môže mať opačný účinok, než sa očakáva, a vôbec nemusí znásobiť povzbudivé účinky. Skôr naopak, môžu sa dostaviť nežiaduce účinky z predávkovania kofeínom, ako sú napríklad búšenie srdca či pálenie záhy. "V ideálnom prípade by si vodiči pri dlhých cestách mali urobiť kávu do termosky a v pravidelných dávkach ju konzumovať po celý čas jazdy," vysvetlil.

Inštitút však zároveň upozornil, že celkové množstvo vypitej kávy by nemalo prekročiť dennú odporúčanú dávku, ktorá u priemerného človeka predstavuje štyri bežne dávkované šálky (300mg kofeínu/deň). "Tolerancia ľudí na kávu a kofeín je však značne individuálna a mnohí vodiči znesú aj viac šálok kávy, napríklad päť až šesť šálok za deň. Naopak, citlivejším konzumentom budú stačiť aj dve až tri šálky," upozornil Holčík. Nástup účinkov kofeínu sa však môže podľa odborníka u jednotlivcov líšiť. "Úlohu tu hrá viac faktorov, napríklad rýchlosť metabolizmu kofeínu, prípadne to, či pijeme kávu po jedle alebo nalačno. Každý by si mal vyskúšať účinky kávy sám na sebe a stanoviť si tak svoj ideálny rytmus v jej konzumácii," vysvetlil Minárik.

Ako ďalej pripomenul Holčík, viaceré vedecké štúdie potvrdzujú, že kofeín obsiahnutý v káve má pozitívny účinok na bdelosť a zlepšuje tým schopnosť vodičov reagovať na situácie vzniknuté na cestách. "Navyše, káva v sebe obsahuje väčšie množstvo antioxidantov, triesloviny, vlákninu, flavonoidy a niektoré vitamíny i minerálne látky. Vďaka polyfenolom má káva priaznivé antiaterogénne, kardiopreventívne a onkopreventívne účinky," priblížil. Ako však upozornil Minárik, vodiči by si ale v žiadnom prípade nemali kávu zamieňať za kvalitný spánok pred dlhou cestou. "Ani to najprecíznejšie dávkovanie kofeínu nemôže nahradiť prirodzené spánkové potreby jednotlivca," zdôraznil.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: