V Košiciach sa začal Jesenný kongres ortopédov a traumatológov

Jesenný kongres Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti (SOTS) 2010 začal sa dnes v Košiciach. Trojdňové podujatie organizujú ortopedické oddelenie Nemocnice Košice - Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, SOTS, Slovenská spoločnosť pre artroskopiu a športovú medicínu v spolupráci so spoločnosťou Unipharma.

"Jesenný kongres SOTS sa koná pri príležitosti 40. výročia založenia ortopedického oddelenia v Košiciach – Šaci. Kongres zároveň spĺňa funkciu takzvanej jesennej schôdze ortopédov," uviedol primár ortopedického oddelenia Nemocnice Košice – Šaca Ivan Staško. Dodal, že hlavnými odbornými témami budú revízna endoprotetika bedrového kĺbu a rekonštrukčné operácie v oblasti kolenného kĺbu, jednodňová chirurgia v ortopédii a traumatológii. "V programe je zaradená aj sekcia Dni mladých ortopédov s tematikou operačnej liečby v oblasti členka a nohy. Najlepšie prednášky v tejto sekcii budú odmenené účasťou na Salzburských seminároch v roku 2011 a týždňovým pobytom na Ortopedickom oddelení v Košiciach Šaci v tomto roku," dodal Staško. Podotkol tiež, že vzhľadom na to, že pozvanie na kongres prijali odborníci z Európy, cieľom organizátorov je, aby nasýtil odborníkov ortopédov a traumatológov hlavne veľmi kvalitnými odbornými prednáškami.

"Kongres sa začína dnes (20.10.), čo je dátum Svetového dňa osteoporózy. Preto sú aj dnes prednášky venované tejto téme," doplnil Staško. Osteoporóza, takzvané riedke kosti, je závažnou chorobou kostí, ktorou trpí každá tretia žena a každý piaty muž po päťdesiatke. Ide vlastne o poruchu látkovej výmeny kostného tkaniva, ktorá sa prejavuje ubúdaním kostnej hmoty. Tým sa oslabuje pevnosť kostí, čo prináša ich zvýšenú lámavosť. Medzi najrizikovejšie miesta zlomenín patria stavce chrbtice, predlaktie a kŕčok stehnovej kosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: