Uhliarik chce upratať v štátnych nemocniciach a ušetriť 50 miliónov eur

Uhliarik chce upratať v štátnych nemocniciach a ušetriť 50 miliónov eur
Zdroj: bigstockphoto.com

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) je odhodlaný "šetrením a upratovaním" v štátnych nemocniciach ušetriť ročne sedem až osem percent nákladov, teda asi 50 miliónov eur. Ako ozrejmil na dnešnej tlačovej konferencii, po tomto kroku by mala nasledovať transformácia zariadení na akciové spoločnosti. "Táto vláda nebude privatizovať štátne nemocnice," upozornil. Cieľom je podľa neho to, aby nemocnice dosiahli vyrovnané hospodárenie a nevytvárali ďalšie dlhy.

V nemocniciach sa v súčasnosti napríklad šetrí na platoch novovymenovaných riaditeľov, ktoré sa u niektorých znížili o vyše 1000 eur. Ďalšiu úsporu má predstavovať zavedenie degresívnej marže na lieky od začiatku tohto mesiaca. "Lieky, ktoré sú drahšie, majú nižší zisk pre dodávateľov a tým pádom sú lacnejšie pre nemocnicu," vysvetlil Uhliarik s tým, že takto možno ročne ušetriť asi desať miliónov eur. Prostriedky sa majú usporiť aj pri nákupe špeciálneho zdravotníckeho materiálu, kde sú podľa ministra až stopercentné rozdiely v nákupných cenách medzi jednotlivými zariadeniami. Šéf rezortu zároveň plánuje skresať výdavky na energie, napríklad zatepľovaním, a personálne náklady. Náklady na mzdy a odvody predstavujú asi polovicu celkových nákladov nemocníc, Uhliarik chce na nich ušetriť päť percent. Mali by sa preto skresať počty administratívneho personálu a technicko-hospodárskych pracovníkov. "Nechcem šetriť ani na lekároch, ani na sestrách a samozrejme ani na zdravotnej starostlivosti pre pacienta," zdôraznil.

Dvanásť štátnych nemocníc v súčasnosti dlhuje napríklad dodávateľom liekov, energií či Sociálnej poisťovni asi 150 miliónov eur. Minister pripustil, že tento dlh sa nedá zmazať za jeden rok alebo za relatívne krátku dobu. "Treba raz a navždy vyriešiť problém nekonečného zadlžovania sa zdravotníctva." Je preto podľa neho potrebné rokovať v koalícii a s vládou a nájsť peniaze na oddlženie nemocníc. S týmito finančnými prostriedkami totiž návrh štátneho rozpočtu nepočíta. Potrebné financie môžu pochádzať aj z odpredaja nadbytočného majetku, ozrejmil. Nemocnice sa už v minulosti oddlžovali dvakrát, prvýkrát za vlády Mikuláša Dzurindu prostredníctvom spoločnosti Veriteľ. Na tento účel sa vtedy využilo asi 664 miliónov eur. Oddlžoval aj kabinet Roberta Fica, nemocniciam poskytol 130,2 milióna eur, ktoré budú musieť do 15 rokov vrátiť s dvojročným odkladom splátok. Súčasnú situáciu v štátnych nemocniciach prirovnáva Uhliarik k deravému hrncu. "Kým neupcháte diery, nepomôže žiadne prilievanie vody, pretože hrniec bude ďalej prázdny." Poznamenal, že nestačí preto zariadenia transformovať na akciové spoločnosti, ale treba zastaviť aj ich zadlžovanie, a preto sa musí začať upratovať a šetriť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: