Sanitky v Leviciach sa musia o nemocničný areál deliť s kamiónmi

Levickej nemocnici sa nedarí vyriešiť problém s nákladnými autami, ktoré vozia tovar do súkromného veľkoskladu v jej areáli, kde dochádza k stretom kamiónov so sanitkami. Krajská poslankyňa Ľubica Burdová označila stav v nemocnici patriacej Nitrianskemu samosprávnemu kraju (NSK) za neúnosný a vyzvala vedenie kraja i nemocnice na okamžité riešenie situácie. "Ide o zneužívanie pozemkov a majetku kraja v rozpore so zákonom. Nie je možné tolerovať stav, kedy sú pacienti v sanitkách ohrozovaní nákladnými autami, ktoré premávajú cez hlavnú bránu a areál," vyhlásila na dnešnom rokovaní Zastupiteľstva NSK.

Podľa riaditeľa Úradu NSK Petra Nagya sa situácia s využívaním komunikácií v nemocničnom areáli rieši. "Hľadáme možnosti na vybudovanie paralelnej komunikácie tak, aby nedochádzalo ku kolíziám sanitiek s nákladnými autami. Podľa riaditeľky levickej nemocnice Marty Eckhardtovej sa v súčasnosti pracuje na architektonických návrhoch riešenia. "Následne sa vypracuje geometrický plán, vybuduje sa cesta, druhý vchod do nemocnice a vec bude vyriešená," skonštatovala.

Podľa Burdovej je však takýto postup neprijateľný a problém treba riešiť okamžite. "Ak ide sanitka na urgentný príjem a má v ceste nákladiak, jednoducho táto sanitka musí spomaliť, a pritom urgentný príjem je niečo, čo je naozaj urgentné a nie že si počkáme kým sa odvezú malinovky do veľkoskladu. A postoj NSK je taký, že budeme riešiť, alebo začali sme riešiť, vyriešime... Ak na tej vrátnici zomrie nejaký človek, neviem či si to potom Úrad NSK zoberie na svedomie, že necháva pána podnikateľa vedome porušovať zákon, pretože asi on je prvoradý a my ostatní sme občania druhej triedy," zdôraznila Burdová.

Podľa jej slov sa prevádzkou veľkoskladu v priestoroch nemocnice porušuje aj zákon o spravovaní majetku vyšších územných celkov. Ako skonštatovala, podnikateľ má síce právo prechodu cez nemocničný areál, ten ho však podľa jej slov nezákonne prevádza aj na iné osoby. "Mne úrad odpovedal listom, že áno, pán G. H. porušuje rozsah vecného bremena. Čiže my už pomaly od júla vieme, že je porušovaný zákon a niekto v rozpore so zákonom využíva majetok NSK na prepravu do svojho súkromného skladu a my sa na to iba prizeráme? Veď tu by možno malo padnúť aj nejaké trestné oznámenie," myslí si Burdová.

Riaditeľ Úradu NSK na dnešnom rokovaní pripomenul, že kraj sa snaží situáciu riešiť. "Podľa mojich informácií by mal byť tento problém v dohľadnom čase odstránený," skonštatoval.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: