Spomedzi kožných chorôb deti najčastejšie trápi atopická dermatitída

Najčastejšou kožnou chorobou, ktorá postihovala deti v minulosti, ako aj dnes, je stále atopická dermatitída. Ako pre TASR ozrejmil prednosta bratislavskej Detskej dermatovenerologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Tibor Danilla, počet detí, ktoré trpia týmto ochorením stále pribúda, nie je však presne známe prečo. "Pravdepodobne to súvisí s prostredím, životným štýlom," konštatoval s tým, že v priemyselne rozvinutejších krajinách postihuje atopická dermatitída deti častejšie ako napríklad v tých menej priemyselne rozvinutých.

Atopická dermatitída sa u detí môže prejaviť už okolo tretieho mesiaca života drobnými vyrážkami najmä na tvári a líčkach. Ako poukázal Danilla, toto geneticky podmienené ochorenie sa neodborne nazýva aj ekzémom, ako však upozornil, atopická dermatitída nie je iba alergiou. V prípade atopickej dermatitídy ide o genetickú poruchu tvorby pokožky, a to najmä jej rohovej vrstvy. U dieťaťa okrem toho dochádza k vysokej náchylnosti na vznik zápalu, ako aj poruche nervových vplyvov pri signalizovaní nebezpečia z vonku a vnútra. Atopická dermatitída sa tak môže prejavovať reakciami podobnými alergii, ako sčervenaním pokožky dieťaťa, napríklad keď sa hnevá (prvý typ), alebo zápalovými ložiskami(IV.typ). "Treba posúdiť, či je to vrodená porucha, zápal v dôsledku poruchy neuroregulácie, alebo skutočná alergia. Nie je to ani jedno, je to všetko dokopy. V tom je zložitosť tejto choroby," uviedol Danilla s dôvetkom, že preto treba k jej liečbe pristupovať komplexne. Ozrejmil totiž, že v tomto prípade ide o prvotnú poruchu stavby pokožky a jej funkcie a možnosť vzniku následnej alergie.

Liečba atopickej dermatitídy, ktorá podľa niektorých odborníkov postihuje v súčasnosti takmer každé dieťa, je na Slovensku podľa Danillu na svetovej úrovni. "Máme takú školu liečby, že s tým, čo zahraničné pracoviská chodia v súčasnosti na svetové kongresy, my robíme už 20 - 30 rokov." Priblížil, že toto ochorenie nie je síce vyliečiteľné, ale správnou starostlivosťou ho možno dobre kontrolovať. Pokiaľ sa ochorenie podchytí včas, je väčšia šanca, že sa na koži neobjavia ďalšie zápaly. Naopak, neliečená atopická dermatitída sa môže rozšíriť po celom tele a trápiť tak dieťa zápalovými ložiskami a nepríjemným svrbením. Už 50 rokov pomáhajú najmenším pacientom s kožnými chorobami odborníci z bratislavskej Detskej dermatovenerologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou. Toto najvyššie špecializované pracovisko na Slovensku poskytuje v celoslovenskej pôsobnosti okrem základnej dermatologickej zdravotníckej starostlivosti aj najnovšie diagnostické a liečebné postupy pre deti s atopickou dermatitídou, psoriázou a niektorými autoimunitovými dermatózami.

Ako poznamenal prednosta kliniky Danilla, 50. výročie založenia pracoviska si pripomínajú prácou. Aj preto sa pri tejto príležitosti uskutočnila v Bratislave dvojdňová (22.-23.10) odborná konferencia Dermatózy detí 2010. Podujatie s medzinárodnou účasťou odborníkov sa konalo pod záštitou dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Petra Labaša a riaditeľa Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Daniela Žitňana.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: