Osteoporóza trápila ženy už aj v staroveku

Osteoporózou trpeli ženy už v období staroveku. Dokazujú to egyptské múmie staré 4000 rokov, ktoré majú typicky skrivenú chrbticu. Dnes však už ženy nemusia znášať osud svojich egyptských predchodkýň, moderná medicína má totiž dostatok informácií o tomto ochorení na to, aby mu mohli predchádzať. Pri osteoporóze, ako aj v prípade mnohých iných ochorení, platí, že prevencia je lepšia ako liečba. Prevencia sa začína už v skorom detskom veku, kedy si telo vytvára zásoby minerálnych látok pre ďalšiu výstavbu kostnej hmoty. V období od narodenia do tretieho roka života sa v tele vytvorí až 30 percent kostnej hmoty človeka. Ďalších 20 percent sa potom vytvorí do pubertálneho veku, 30-40 percent v období puberty a zvyšných 15-20 percent do tridsiateho roku života. V tomto období je teda najpodstatnejšie ovplyvnenie tvorby kostnej hmoty správnymi výživovými návykmi.

Z výživového hľadiska je pre stavbu kostí najdôležitejší príjem vápnika, ale aj horčíka, fosforu, vitamínu D, C, K, B12 a B9, teda kyseliny listovej. Ich pravidelná konzumácia je podstatná nie len v mladom veku, ale aj v dospelosti, prakticky počas celého života. Najlepším zdrojom týchto živín je prirodzená strava, najmä mlieko a mliečne výrobky. Okrem nich sa vápnik vyskytuje vo väčšom množstve aj v celozrnnom chlebe, lieskových orechoch, mandliach, maku, sóji, brokolici, hlávkovom keli, v mäse - hydina, ryby, divina, chudé hovädzie, sušených figách, slivkách, marhuliach, petržlenovej vňati či žeruche.

Za minimálnu odporúčanú dennú dávku vápnika u dospelého sa považuje 1000 mg, u žien po menopauze a starších ako 65 rokov by to malo byť 1500 mg, u tehotných žien ešte viac. Pri vstrebávaní vápnika zohráva významnú úlohu vitamín D, obsiahnutý najmä v rybom tuku a kakaovom masle. Ľudské telo si však vie vytvoriť aj vlastné zásoby vitamínu D, a to prostredníctvom slnečných lúčov. Rozumný pobyt na slnku je preto tiež podstatný pre prevenciu osteoporózy. Významnú úlohu v prevencii tohto ochorenia zohráva aj pravidelný pohyb. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by mal každý dospelý človek minimálne 30 minút 5-krát do týždňa venovať primeraným svojmu zdravotnému stavu a kondícii pohybovým aktivitám.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: