Prenosný skener prsníkov

Prenosný skener prsníkov
Zdroj: bigstockphoto.com

Na svete je prenosné zariadenie založené na skenovaní pomocou mikrovĺn, ktoré už po približne sekunde ukáže na obrazovke počítača eventuálnu prítomnosť zhubného či nezhubného tumoru v prsníku. Oznámil to Zhipeng Wu z Manchesterskej univerzity, ktorý nový skener vyvinul. Možnosť využitia rádiových vĺn respektíve mikrovĺn pri odhaľovaní rakoviny prsníka doložili už skôr americkí, kanadskí a iní britskí vedci. Predmetné zariadenia sú však pomerne objemné, zhotovenie snímky trvá niekoľko minút a vyšetrenie treba robiť v nemocnici alebo v špecializovanom zdravotníckom stredisku.

S novým skenerom však pacient získava snímku de facto v reálnom čase. Znamená to nielen rýchlejšie a menej nepríjemné vyšetrenie, ale aj to, že sa môže vykonať v ordinácii bežného obvodného lekára a dokonca aj v domácnostiach. Z toho vyplýva skrátenie čakacích dôb a nižšie riziko nepotrebného vystavenia sa röntgenovému žiareniu pri mamografii. Nový skener využíva počítačovú tomografiu a funguje na základe rovnakej technológie ako mobilné telefóny, no iba so zlomkom ich energie. Vďaka tomu je bezpečnejší, lacný a veľmi kompaktný, samotný detektor – bez počítača – nie je oveľa väčší ako obedár.

Rakovine prsníka patrí chmúrna pozícia druhého najzhubnejšieho onkologického ochorenia žien. Vo Veľkej Británii spôsobuje 8,2 percenta tamojších rakovinových úmrtí. Bežná mamografia funguje dobre v prípade žien nad 50 rokov, s až 95-percentnou presnosťou. No pri mladších ženách, na ktoré pripadá približne pätina prípadov rakoviny prsníka, dosahuje niekedy iba 60-percentnú presnosť. Pritom včasná diagnóza a liečba by mohla zachrániť tisíce životov. Kým zvyčajná röntgenová mamografia zisťuje tumory na základe rozdielnej hustoty normálneho a chorobou zasiahnutého tkaniva prsníka, mikrovlnná využíva ich dielektrické kontrasty. Malígne tumory majú vyššiu permitivitu a vodivosť. Tumor sa tak červene zobrazí na monitore približne za jednu sekundu. Skener vytvára až 30 snímok za sekundu. Zobrazovanie de facto v reálnom čase minimalizuje možnosť, že lekár tumor nezbadá. Vyšetrenie tiež nevyžaduje nijakú špeciálnu pracovnú kvapalinu či gél, ako pri ultrazvukovom snímkovaní. V princípe dokonca ani netreba vyzliecť podprsenku. "Skener prospeje miliónom žien v rozvinutých i rozvojových krajinách, nezabúdajme, že rakovina prsníka hrozí každej deviatej žene," konštatoval Zhipeng Wu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: