Rakovina podžalúdkovej žlazy rastie pomaly, celé roky aj desaťročia

Rakovina podžalúdkovej žľazy (pankreasu) rastie pomaly, trvá jej to celé roky a dokonca aj desaťročia, čo dáva šancu, že by sa mohla dať zachytiť v rannom štádiu a vyliečiť, oznámili dnes vedci. Ich nálezy potvrdzujú, že jeden z najväčších rakovinových zabijakov nezabíja preto, že by sa šíril ako požiar, ale pretože sa neohlási, kým nie je v rozvinutom štádiu. "To ponúka obrovskú príležitosť pokúsiť sa zistiť prítomnosť tejto rakoviny počas prvých 20 rokov jej existencie, predtým, ako sa stane smrteľnou," zdôraznil Dr. Bert Vogelstein z Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore, ktorý bol jedným z vedúcich štúdie.

"Ak to dokážeme, dokážeme ju v princípe vyliečiť chirurgicky," dodal. Rakovina pankreasu patrí k najťažším druhom rakoviny, do piatich rokov na ňu zomiera 95 a viac percent pacientov, ktorým ju diagnostikovali. Americká spoločnosť pre boj s rakovinou uviedla, že v roku 2009 diagnostikovali rakovinu podžalúdkovej žľazy 42.000 Američanom a vyše 35.000 z nich zomrelo. Vogelsteinov tím v spolupráci s britskými vedcami z inštitútu Wellcome Trust Sanger Institute a Univerzitou v Cambridge skúmal rakovinové nádory pankreasu geneticky. Vzorky zozbierali počas pitiev pacientov okamžite po ich úmrtí na rakovinu pankreasu a tiež z nádorov, ktoré chirurgicky odstránili trom pacientom v snahe zachrániť im život.

Výsledky svojho skúmania opísali v dvoch vydaniach odborného časopisu Nature. DNA mutuje rýchlosťou, ktorú možno vyrátať a vedci už vedeli, ktoré mutácie spôsobujú rakovinu pankreasu. Mutácie DNA porovnali s primárnym nádorom, ktorý vyrástol v pankrease a so sekundárnymi nádormi v pečeni a ďalších orgánoch. Odhadli, že trvá 11,7 roka, kým sa z prekanceróznej lézie vyvinie prvá nádorová bunka. A ďalších 6,8 roka, kým vyrastie nádor a prvá nádorová bunka zamieri po oddelení sa niekam inam v tele, pričom treba ešte 2,7 roka, kým pacient zomrie. Najzložitejšie je rakovinu podžalúdkovej žľazy vôbec zistiť. Rakovinu hrubého čreva možno diagnostikovať a operovať kolonoskopiou, ktorá zahŕňa posun kamery cez črevo a chirurgické odstránenie prekanceróznych lézií, ktoré cez kameru vidno. Pankreas je však ťažko prístupný, pretože sa v brušnej dutine nachádza až za žalúdkom a aj keď sa nádor zistí skôr, kým je príliš veľký, jeho chirurgické odstránenie je zložité, dodal Vogelstein. Jeho tím v súčasnosti hľadá možnosti, ako zistiť zmutovanú "nádorovú" DNA z krvi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: