Alergik a vnútorné prostredie

Alergik a vnútorné prostredie
Zdroj: bigstockphoto.com

Úprava bytového prostredia

Dôležité je znižovanie nadmernej vlhkosti vzduchu v miestnostiach a znižovanie teploty 18 şC pri spaní. Vlhkosť vyhovuje roztočom aj plesniam. Odporúča sa pravidelné a dostatočné vetranie hlavne v období suchého a chladného počasia. Nie sú vhodné zvlhčovače vzduchu, t.j. samotné prístroje ako aj nádoby s vodou nad radiátormi. Platí to aj pre sušenie mokrej bielizne vo vnútri miestnosti. Vhodné je používanie digestorov pri varení. Upratovať sa má na vlhko bez prítomnosti dieťaťa v danej miestnosti, podlahy majú byť bez kobercov, kryté korkom, podlahovou krytinou, vysávanie je vhodné vysávačmi s HEPA filtrom, ktorý zabráni spätnému vypusteniu prachu do prostredia.

Nevhodné sú ťažké závesy, čalúnený nábytok, chlpaté deky. Hračky by mali byť umývateľné (ideálne z plastu, bez ostrých hrán, alebo z dreva), plyšové hračky nie sú vhodné. Ak tak iba jedna, ktorá musí byť pravidelne praná 60şC! Je potrebné obmedziť predmety zachytávajúce prach knihy, ozdobné predmety a namiesto otvorených poličiek dávať prednosť uzatvárateľným skrinkám. Nevhodné sú hlavne kvitnúce kvety, čiastočne aj zelené. Odpadkové koše sú častým zdrojom prachu, plesní, preto sa musia  pravidelne vyprázdňovať a umývať vodou a následne usušiť. Úplne neprijateľné je fajčenie, aktívne ako aj pasívne. Zvieratá v domácnosti alergika nie sú vhodné. Zvieracie alergény totiž zostávajú v priestore ešte niekoľko týždňov až mesiacov, aj napriek dôsledným hygienickým opatreniam.

Pri peľovej alergii je vhodné používať špeciálne siete na okná, necestovať autom s otvorenými oknami. Dôležité je poučiť rodičov o aktuálnom peľovom kalendári, ktorý sa čiastočne mení v každom roku a je odlišný v rôznych zemepisných oblastiach. Alergické deti by nemali byť pri strihaní trávnikov, hrabaní opadaného lístia, prehadzovaní kompostu. Počas peľovej sezóny je vhodné zvážiť pobyt vonku, hlavne v ranných hodinách, taktiež okná sa majú nad ránom zatvárať (najväčší rozsev peľov). Súčasne je v tomto období dôležité po príchode domov osprchovanie celého tela, vrátane umytia vlasov a použitia čistých šiat.

Posteľ alergika

Matrace, výplň paplónov a vankúšov, majú byť zo syntetických materiálov. Vhodné sú snímateľné poťahy na matrace impregnované proti roztočom, do ktorých sa matrac vkladá. Povlaky sa musia minimálne dvakrát do mesiaca aj častejšie prať pri teplote 60şC. Ak spia deti na poschodovej posteli, dieťa – alergik by malo spať na hornej časti na dolnej časti by vdychovalo prach uvoľnený z hornej časti.

Výber vhodného oblečenia

Oblečenie musí zodpovedať poveternostným podmienkam a okolitej teplote. Základná zásada: vyhýbať sa kontaktu kože s chlpatým, drsným povrchom napr. vlna, fl anel, plyš, zamat. Látka, ktorá je v kontakte s kožou má byť svetlá, jemná, chladivá, vhodná je  bavlna. Oblečenie nesmie byť tesné, dráždiť pokožku, musí byť pohodlné, voľné, vzdušné.

Nové oblečenie sa pred použitím vyperie a dobre opláchne. Na pranie sa používajú prostriedky pre alergikov (menšie množstvo než zvyčajne), bielizeň sa viackrát vypláchne v čistej vode (ideálne až päťkrát). Neodporúčajú sa fosfátové pracie prášky, zmäkčovadlá sú zakázané, rovnako ako zle rozpustné mydlové prášky, ktoré častokrát zotrvávajú na bielizni i po niekoľkonásobnom vypláchnutí. Preto je vhodné ich najprv vopred dôsledne rozpustiť vo vode s teplotou cca 50şC.

Zákaz platí aj pre farbivá, aromatické látky a parfumy. Čiapky a rukavice sa podšívajú hladkým materiálom, šál sa nahrádza bavlnenou šatkou.

Očkovanie detí s alergiou

Nie je zakázané! Výnimku predstavujú deti s veľmi intenzívnou alergickou reakciou po požití vajíčok zvlášť, ak má dieťa súčasne astmu. V tomto prípade je vhodné, aby očkovanie prebiehalo  pod dozorom lekárov v nemocničnom prostredí, pretože niektoré očkovacie látky sú pripravené na embryonálnych vaječných kultúrach.

Hygiena tela

V čase bezpríznakového obdobia atopického ekzému je dôležitá dostatočná hydratácia, resp. premasťovanie pokožky niekoľkokrát denne. Používajú sa prípravky doporučené lekárom, resp. sa vyberajú čo najviac neutrálne prípravky k umytiu a následnému ošetreniu kože. Prípravok by nemal obsahovať parfum, konzervačné látky, lanolín.

Vhodnejšie ako mydlo je použitie sprchovacích emulzií s neutrálnym pH. Sprchovanie, resp. kúpeľ nemá trvať dlho maximálne 5 minút, zvlášť ak je voda veľmi tvrdá. Teplota vody má byť nižšia ako 37şC (odporúčaná teplota je 36şC). K osušeniu sa používa jemné prikladanie ručníka, nikdy nie trenie alebo masírovanie. Po sprchovaní je nutné kožu hydratovať.

Voľný čas a šport

Nie sú vhodné aktivity, ktoré sú spojené s veľkým potením, prácou v prašnom prostredí, činnosti spojené s chemickými látkami (farby, riedidlá, hlina na modelovanie, látky na vyvolávanie fotografi í, oleje na údržbu zariadení a pod.). Po športovaní je dôležité okamžité osprchovanie, prezlečenie do čistého a suchého odevu, ošetrenie kože.

Počas exacerbácie kožných prejavov sa zakazuje kúpanie v bazénoch pre nepriaznivý účinok chlóru. V bezpríznakovom období sa umožňuje kúpanie pri dodržaní zásad: koža sa pred kúpaním ošetrí mastným krémom, po kúpaní sa osprchuje čistou vodu a opäť ošetrí. Veľký význam má sledovanie individuálnych faktorov, činností, prísunu potravín už od detského veku, ktoré stav alergických prejavov zhoršujú, a pokiaľ je to možné, vyhýbať sa im.

Autor článku: Mgr. Slávka Mrosková, PhDr. Dagmar Magurová, PhD., časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: