V prípade nemocničných nákaz chcú odborníci skvalitniť hlásnu službu

Neustále sa zvyšujúci počet hospitalizovaných pacientov so sebou prináša aj viac rizikových pacientov, u ktorých je vyššia pravdepodobnosť vzniku nemocničných (nozokomiálnych) nákaz. Verejné zdravotníctvo na Slovensku eviduje k 22. októbru 4212 prípadov nozokomiálnych nákaz v zdravotníckych zariadeniach, pričom 18 takýchto infekcií pacientov skončilo ich úmrtím. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

Ako uviedol vedúci oddelenia nemocničných nákaz RÚVZ Pavol Lokša, v Banskobystrickom kraji bolo v tomto roku k 28. októbru nahlásených 387 prípadov nozokomiálnych nákaz. Vlani sa zo zdravotníckych zariadení nahlásilo celkom 583 nemocničných nákaz, čo je nárast oproti roku 2008 o 2,5 percenta. Incidencia pri 139.543 hospitalizovaných pacientoch bola 0,4 percenta.

Za rok 2009 sa na Slovensku zaevidovalo 5694 prípadov nozokomiálnych nákaz z 1.137.541 hospitalizovaných pacientov. Zdravotnícke zariadenia v SR nahlásili vlani 26 úmrtí pacientov na nozokomiálne nákazy, pričom v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji nebol hlásený ani jeden prípad úmrtia. Podľa slov Lokšu sa problematika výskytu týchto nákaz, boj proti nim, ako aj preventívne opatrenia ešte stále v slovenských zdravotníckych zariadeniach podceňujú. "Renomované zdravotnícke zariadenia vo vyspelých štátoch Európy, napríklad v Nemecku či Rakúsku, uvádzajú incidenciu od štyroch do osem percent. Lenže tam je už zaužívanou praxou nákazy, ak sa už vyskytnú, naozaj nahlásiť," uviedol Lokša. Pokračoval, že na Slovensku evidujú aj pomerne veľké regionálne rozdiely. V niektorých oblastiach, ktoré monitorujú nákazy zodpovednejšie, nahlasujú niekoľkonásobne vyšší výskyt nemocničných nákaz, ako je uvádzaná vlaňajšia incidencia.

Snahou slovenských odborníkov je preto skvalitniť tzv. hlásnu službu. Podľa Lokšu však aj na Slovensku narastá počet priznaných nákaz. Pri zdravotníckych zariadeniach pôsobia nemocničné komisie, ktoré sa týmto nákazám pravidelne každý štvrťrok venujú.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: