Austrálčanky odkladajú pôrod na júl, kedy sa zvýši novorodenecký príspevok

Austrálčanky odkladajú pôrod na júl, kedy sa zvýši novorodenecký príspevok
Zdroj: bigstockphoto.com

Austrálske tehotné ženy sa snažia ponechať si svoje deti v lone čo najdlhšie, aby tak získali nový a oveľa vyšší sociálny príspevok. Od júla totiž dostane matka za každého novorodenca miesto doterajších 1000 austrálskych dolárov až 4000.

Nemocnice očakávajú v júli pôrodný nával, pretože mnohé matky sa usilujú všetkými možnými spôsobmi oneskoriť pôrod.

V júli 2004, keď sa finančný príspevok na novorodenca zaviedol do praxe, sa podľa ekonómov o týždeň posunulo približne 700 pôrodov. Niektorí tvrdia, že vyše 300 ich bolo posunutých až o vyše dva týždne. Väčšina pôrodov bola umelo vyvolaná a mnohé sa uskutočnili ako cisárske rezy.

Príspevok zaviedol v tejto krajine s nízkou pôrodnosťou premiér a konzervatívny politik John Howard, aby tak podnietil mladé páry mať viacej detí.

Austrálsky minister štátnej pokladnice Peter Costello pred dvoma rokmi vyhlásil, že mladá rodina by mala mať "jedno dieťa pre mamu, jedno pre otca a jedno pre štát". Súčasný narastajúci trend Costello oceňuje, avšak upozorňuje na nebezpečenstvo, ktorému sa matka s dieťaťom vystavujú, ak chcú pôrod oneskoriť.

"Lekárske odporúčenia hovoria, že nikto by nemal odkladať narodenie dieťaťa, ak by to malo ohroziť zdravie matky alebo potomka," vyhlásil dnes v parlamente. Dodal však, že je veľmi pozitívne, že sa matky nechali inšpirovať jeho výrokom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: