MZ SR chce vyriešiť problémy s financovaním operácie malej Sašky v USA

S matkou dvojročnej Alexandry Wágnerovej, ktorá sa lieči na klinike v USA a trpí vážnym a ojedinelým zhubným nádorovým ochorením – neuroblastómom, sa už skontaktoval aj minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik. Ministerstvo má totiž záujem čo najrýchlejšie vyriešiť problémy spojené s financovaním zdravotného výkonu v zahraničí.
"Matka malej Sašky posiela z USA kompletnú zdravotnú dokumentáciu. Ministerstvo zdravotníctva spolu so zdravotnou poisťovňou potom prehodnotia financovanie liečby. O podpise potrebnom pod žiadosť o liečbu v zahraničí už minister rokuje s príslušnými ošetrujúcimi lekármi," informovala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Uhliarik podľa jej slov momentálne robí všetky kroky preto, aby dvojročná Saška opäť prežívala detstvo so svojimi rodičmi. "Aby zdravie a život boli vždy prvoradou hodnotou, ktorá nie je povýšená nad iné priority. Musíme sa na takéto prípady pozerať vždy tak, ako keby išlo o zdravie nášho vlastného dieťaťa," uviedol minister. Primár kliniky pediatrickej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici Pavel Bician podľa denníka Nový Čas, ktorý o prípade informoval, odmietol z etických dôvodov podpísať odporučenie pre zdravotnú poisťovňu, aby uhradila liečbu malej Alexandry v USA. Poisťovňa pritom podľa denníka prejavila ochotu liečbu zaplatiť.

Rodičom malej Alexandry sa však podarilo vyzbierať peniaze od darcov a tak vycestovali do New Yorku, kde malej pacientke lekári vybrali z tela zhubný nádor. Suma za následné ošetrovanie sa podľa denníka vyšplhala na viac ako 100.000 dolárov. V týchto dňoch ju čakajú ďalšie vyšetrenia a podľa ich výsledkov americkí lekári rozhodnú o spôsobe liečby.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: