Liečba akné bez antibiotík

Liečba akné bez antibiotík
Zdroj: bigstockphoto.com

Je možné nahradiť antibiotiká pri liečbe akné? Pri hľadaní odpovede na túto otázku treba poznať mechanizmus pôsobenia jednotlivých liečebných postupov používaných pri akné.

Faktory vyvolávajúce akné sú:

Nadmerné rozmnoženie baktérií Propionibacterium acnes. Tieto baktérie žijú u každého, ale u ľudí sú poruchy dozrievania kožných buniek pri vyústení mazovej žľazy a výsledkom je zhrubnutie kože pri vyústení mazovej žľazy. Tendencia kože takto reagovať je u každého človeka rôzna.

Zhrubnutie kože pri ústí mazovej žľazy až postupné uzavrenie vývodu mazovej žľazy. Navonok tieto uzávery vidíme ako uzavreté komedóny (uhry, komedá), čo sú drobné belavé vyrážky alebo drobné vyrážky farby kože. Dá sa z nich vvytlačiť biely kašovitý obsah. Ak uzavretý komedón nie je odstránený zmení sa na otvorený, navonok rozpoznateľný charakteristickým výzorom tmavej, resp. čiernej bodky. Uzavretý aj otvorený komedón sú nezápalovými prejavmi akné a oba tieto uzávery mazovej žľazy sa môžu zapáliť. Znemožnením odtoku mazu stúpa tlak v mazovej žľaze. Pokiaľ mazová žľaza nepraskne, jej výsledkom je zápal – červená nahnisaná vyrážka.

Zvýšená funkcia mazových žliaz umožňuje rozmnoženie baktérií spôsobujúcich akné.

Z vyššie uvedených príčin vzniku vyplýva aj liečba, ktorá by mala postihovať, čo najviac príčin:

 • Odstránenie uhrov - čistenie a prípravky rozpúšťajúce uhry (AHA kyseliny (alfahydroxy alebo ovocné kyseliny) používané na chemický píling, Keracnyl, Diacneal, Effaclar K.Differine,...).
 • Na obmedzenie počtu baktérií – antibiotiká ( Dalacin T, Ery voda).
 • Svetlo počas leta vo väčšine prípadov akné mierni. Tento blahodarný účinok slnečného žiarenia sa využíva i v liečbe. Svetlo zo slnka obsahuje celé farebné spektrum. Pri liečbe akné sa aplikujú tie farby svetla, ktoré majú maximálny účinok na akné:
  • Žltá farba - likviduje baktérie spôsobujúce akné, tlmí zápalovú odpoveď organizmu a zamedzuje vzniku uhrov. Veľkou výhodou je rýchla aplikácia celá tvár za 10 min a to že zákrok pozostáva z jediného ošetrenia a efekt pretrváva 2-3 mesiace po zákroku. Čiže zákrok stačí opakovať po 2-3 mesiacoch. Popri samotnej redukcii prejavov akné, tento prístroj redukuje i trvalé následky akné - jazvy.
  • Diódové svetlo – červené svetlo - urýchľuje hojenie akýchkoľvek zápalových prejavov včítane zápalových akné prejavov.
  • Modré svetlo - likviduje baktérie, ktoré spôsobujú akné. Aplikácia tohto svetla trvá 20 min a opakuje sa 2-3x do týždňa celkovo treba 8 aplikácií a efekt pretrváva 3 mesiace.
 • Kozmetické čistenie - odstraňujú sa ním uhry – predchodcovia zapálených vyrážok. Ak nie sú uhry nevznikajú ani zápalové prejavy
 • Celková liečba c Roaccutane alebo Aknenormin cps  - vzhľadom na potenciálne nežiaduce účinky je táto terapia rezervovaná pre ťažké stavy akné neodpovedajúce na konvenčnú liečbu.
 • V súčasnosti je čoraz viac ľudí, ktorým liečba antibiotikami nevyhovuje, či už je dôvodom alergia na prípravky, alebo snaha používať výhradne prírodné postupy. V tomto prípade maximálne zefektívnenie znamená nahradiť antibiotickú liečbu liečbou svetlom. Svetlo účinkuje rovnako ako samotné antibiotiká (t.j antibakteriálne účinkujúce modré svetlo a žlté svetlo).

  Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec

  Dátum zverejnenia: