Oddelenie klinickej biochémie NsP v Michalovciach pracuje v nových priestoroch

V areáli Nemocnice s Poliklinikou (NsP) Štefana Kukuru v Michalovciach dnes uviedli oficiálne do prevádzky nové pracovisko Oddelenia klinickej biochémie (OKB). Svoju činnosť bude vykonávať na inom mieste ako doteraz, a to v prenajatých priestoroch Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), do ktorých rekonštrukcie investovala nemocnica asi 10.000 eur.

"Doteraz sme pôsobili asi 35 rokov v areáli nemocnice v neďalekých priestoroch drevených barakov. Ich problémom sa stali rozpadávajúce sa potrubia pod budovou, takže často dochádzalo k prekopávkam v jej interiéri, čo našu prácu sťažovalo," priblížila vedúca OKB Mária Čornajová. Dodala, že do prenajatej časti budovy sa začali sťahovať ešte na sklonku októbra. "Našu činnosť to neprerušilo, biochemické vyšetrenia sme poskytovali naďalej za plnej prevádzky," poznamenala. Podľa jej slov je pracovisko dostatočne vybavené modernou zdravotníckou technikou ešte z minulých období, do nového vybavenia sa preto neinvestovalo. "Pred dvoma rokmi nám pribudol veľký biochemický analyzátor, v tomto roku malý glukózový analyzátor a takisto nám bol zapožičaný ďalší, analyzujúci močové prúžky," vysvetlila Čornajová.

Stavebné úpravy v prenajatých priestoroch sa podľa riaditeľa michalovskej NsP Ľubomíra Rohoňa vykonali len v nutne požadovanej miere. "Išlo o minimálne zásahy, týkali sa nových obkladov, vstupov do miestností či hygienických malieb," informoval. Podľa jeho slov sa staré priestory biochémie pravdepodobne ešte v tomto roku zbúrajú. "Tých úvah, čo tam následne bude je viacej, zatiaľ prevažuje myšlienka, že sa tam postaví dobre vybavené parkovisko pre zamestnancov či návštevníkov nemocnice," uzavrel Rohoň. Nájomná zmluva medzi nemocnicou a RÚVZ je predbežne podpísaná na obdobie piatich rokov. Riaditeľ Rohoň vyjadril nádej, že po uplynutí tohto obdobia sa presťahuje pracovisko OKB do priestorov nemocničného pavilónu, ktorý sa začal budovať asi pred desiatimi rokmi. Jeho dostavbu by mal v budúcnosti dokončiť strategický investor, ktorého bude hľadať prostredníctvom medzinárodnej súťaže na dočasný prevod akcií nemocnice Košický samosprávny kraj.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: