Festival diabetu poukáže na výskyt cukrovky i na novinky v jej liečbe

Cieľom medzinárodného podujatia Festival diabetu, ktorý sa bude konať v meste pod Urpínom 13. novembra, je, aby sa diabetici a široká verejnosť dozvedeli čo najviac o tomto ochorení i novinkách v jej liečbe. Na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici to uviedol prezident Zväzu diabetikov Slovenska (ZDS) Jozef Borovka. Zmyslom je tiež "poukázať na to, že ten diabetes tu je," pokračoval Borovka s tým, že cukrovka bola vyhlásená za pandémiu. Festival sa uskutoční v Európskom kultúrnom centre (ECC). V rámci programu sú pripravené prednášky pre diabetikov a ich rodinných príslušníkov, prezentovať sa budú tiež farmaceutické firmy či výrobcovia zdravotníckych pomôcok. Pre diabetikov sú pripravené aj základné lekárske vyšetrenia, ako napríklad meranie hladiny cukru v krvi. V nákupných centrách či v priestoroch Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja budú aj edukačné centrá pre širokú verejnosť.

Účastníci podujatia sa o 11. h zapoja do celosvetovej kampane Pochod proti diabetu. Ten má poukázať na dôležitosť pohybu pre diabetikov. "O 11. h by vlastne celý svet mal stáť, pochodovať," pokračoval Borovka. Pochod v Bystrici pripravili vo forme spoznávania jej kultúrnych a historických pamiatok. Počas dňa sa uskutoční tiež verejná zbierka za pomoci študentov strednej zdravotnej školy, financie z nej sa použijú na zorganizovanie rekondičného pobytu pre deti s diabetom. Ak nejaké finančné prostriedky zvýšia, poslúžia na zorganizovanie festivalu o rok. Podujatie vyvrcholí benefičným koncertom v Komornom divadle ECC. Borovka uviedol, že na Slovensku je asi 350.000 diabetikov. Každý rok ich pribudne okolo 40.000. Podľa jeho slov sú aj takí, ktorí o svojej chorobe netušia. Práve preto je dobré, že na festivale sa široká verejnosť môže dať vyšetriť.

Spoluorganizátorom podujatia je mesto Banská Bystrica, ktoré poskytne napríklad sprievodcov cestovného ruchu. ZDS sa týmto podujatím pripája k realizovaniu cieľov celosvetovej kampane vyhlásenej k Svetovému dňu diabetu, ktorý je 14. novembra. Medzinárodná federácia diabetu a Svetová zdravotnícka organizácia ho vyhlásili v roku 1991 z dôvodu stúpajúceho trendu chorých na cukrovku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: