Dva z piatich prameňov minerálnej vody vo Vranovskom okrese sú vyhovujúce

Dva z piatich prameňov minerálnej vody vo Vranovskom okrese sú vyhovujúce
Zdroj: bigstockphoto.com

Dva z piatich kontrolovaných zdrojov mineralizovanej vody vo Vranovskom okrese - v Pavlovciach a Hermanovciach - preukázali zdravotnú bezchybnosť, voda vo zvyšných troch prameňoch je kontaminovaná.

Rozbory odobraných vzoriek vody z dvoch prameňov v Bystrom a v Novej Kelči preukázali znečistenie. Hygienici preto vyzvali starostov, aby nevyhovujúce pramene označili tabuľami o ich nepoužívaní. Ľudia však často zákazy ignorujú a hrozí im nebezpečenstvo nákazy.
     

"Keďže sú vo vode prítomné indikátory fekálneho znečistenia, čiže nevieme aké fekálie sa dostávajú do týchto prameňov, môžu spôsobiť najmä hnačkové ochorenia, ale aj žltačku," uviedla dnes pre TASR riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou Valéria Sládeková.

"V obci existujú dva minerálne pramene, jeden je skôr železitý, druhý siričitý, sú veľmi vynikajúce na tráviace ústrojenstvo, no bohužiaľ, tohto roku sme mali už dve povodne, ktoré nám pramene zaliali," povedal starosta obce Bystré Jozef Andrek. Doplnil, že po poklese vôd v Topli ich chcú vyčistiť.

Podľa starostu samospráva uvažuje o spoplatnení odberu spomínanej vody. Hlavne počas leta prúdi k prameňom zvýšené množstvo ľudí z východu. "Našim zámerom je vyberať korunu za liter alebo za fľašu vody. Tieto finančné zdroje použijeme na skrášlenie okolia prameňov, kosenie a čistenie priľahlej lúky a v konečnom dôsledku aj verejné osvetlenie v okolí prameňov stojí obecnú pokladnicu nemalé financie," povedal Andrek.

Napriek tomu, že voda je v súčasnosti nepitná a ako taká označená, ľudia vodu z prameňov čerpajú. "S celou rodinou ju aj my pijeme a žiadne ťažkosti nemáme," konštatoval Andrek. "Zatiaľ je to v pohode. Dobre robí na organizmus, trávi. Túto vodu pijeme už asi 10 alebo 15 rokov. My chodíme aj do Ľubovne, lenže tam urobili nejakú opravu, tak nie je dobrá, táto voda je podstatne lepšia," uviedol 61-ročný Miroslav Chovanec z Petrovian, nachádzajúcich sa asi osem kilometrov za Prešovom.

Prameň v Novej Kelči má dlhodobo zvýšené množstvo odumretých častí organickej a anorganickej hmoty. Konzumácia vody z tohto prameňa už v minulosti spôsobila dyzentérie a ďalšie zdravotné komplikácie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: