Podľa SLeK môžu neetické praktiky ohroziť systém distribúcie liekov

Ak sa otázky etiky a morálky v oblasti lekárenstva nezačnú riešiť, môže to mať za následok zrútenie systému distribúcie liekov na Slovensku. Povedal to dnes pred novinármi prezident Slovenskej lekárnickej spoločnosti (SLeK) Ján Valjan pri príležitosti 11. lekárnického kongresu a 1. slovensko – českého lekárnického kongresu. "Ako príklad nám môže slúžiť Maďarsko, ktoré sa v tejto oblasti nachádza vo veľmi zlom stave. Tam takisto pripustili liberalizáciu trhu v lekárenstve a dnes len veľmi ťažko dokážu riešiť problémy," dodal Valjan. Pripustil, že celý problém naštartovala tzv. Zajacova reforma. "Lekárne sa začali vnímať ako dobrý produkt pre rôznych takzvaných podnikateľov. Pre nás, pre lekárnikov, nemôže byť prvotný zisk, ale zdravie obyvateľstva. Nelekárnickí majitelia lekární však nútia svojich pracovníkov k neetickým praktikám," doplnil prezident SLeK.

Generálny riaditeľ distribučnej spoločnosti Unipharma Tomislav Jurík skonkretizoval, že ľudia v lekárňach sú nútení predávať za každú cenu a aj také lieky, ktoré pacientovi nemusia pomôcť, prípadne mu môžu aj uškodiť. "Dokonca sú nútení predávať vo voľnom predaji lieky, ktoré sú len na lekársky predpis," podotkol Jurík. Ďalším veľkým problémom podľa neho je tunelovanie distribútorov. "Deje sa to tak, že podnikatelia síce dostanú platby od zdravotných poisťovní, ale tie ďalej neposunú distribútorom. Je to samozrejme trestný čin, ale tu, podľa našich zákonov treba dokázať úmysel," spresnil Jurík. Povedal tiež, že je známa dokonca celá sieť lekární, ktorá takéto praktiky robí bežne. "Potom sa firma zruší, alebo sa prevedie do zahraničia," doplnil.

iberalizácia trhu v lekárnictve má aj ďalší veľký problém. "Napríklad v Košiciach funguje jedna lekáreň na 1900 ľudí, v Michalovciach a Trebišove dokonca na 1400 ľudí. Pritom v Česku je to jedna lekáreň na 4000 ľudí a v Rakúsku ešte viac," poznamenal predseda Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach Tibor Czuľba. Pripomenul, že takéto množstvo lekární sa nemôže uživiť a vedie to k nekalým marketingovým praktikám. Podľa riaditeľa odboru farmácie Ministerstva zdravotníctva Jozefa Slaného nie je oblasť lekárenstva v programovom vyhlásení vlády definovaná ako prioritná úloha vlády SR. "Ale určite existuje vôľa problém riešiť," dodal Slaný. "Riešenie nie je zložité, stačí nevymýšľať tretie a ďalšie cesty, ale riadiť sa odporúčaniami EÚ. Zrútenie distribúcie môže znamenať obrovský problém pre celú spoločnosť," uzavrel Valjan.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: