Černicami proti rakovine

Černicami proti rakovine
Zdroj: bigstockphoto.com

Nové pokusy na dvoch myších modeloch preukázali vysokú účinnosť černíc pri prevencii rakoviny hrubého čreva. V časopise Cancer Prevention Research to oznámil Wancai Wang z Illinoiskej univerzity v Chicagu (USA) s kolegami. Rakovina hrubého čreva je v USA tretím najbežnejším typom zhubných nádorov mužov i žien a druhou najčastejšou príčinou úmrtia oboch pohlaví na rakovinové ochorenie.

Už minulé výskumy odhalili, že černice (u nás rastie najčastejšie černica krovitá, Rubus fruticosus) majú antioxidačné, protirakovinové, protineurodegeneratívne a protizápalové vlastnosti. Tím Wancaia Wanga sa to rozhodol overiť pri rakovine hrubého čreva. "Na černice sme sa pozerali ako na prírodný produkt, ktorý je veľmi účinný a ľahko dostupný," povedal Wancai Wang. S kolegami sa zameral na dva kmene pokusných myší, Apc1638 a Muc2. Obidva majú vyradený istý špecifický gén. Pri Apc1638 to spôsobuje vznik črevných nádorov, pri Muc2 zápalové ochorenie kolitídu, ktoré môže prejsť do rakoviny hrubého čreva.

Vedci myši z týchto kmeňov kŕmili 12 týždňov jednak vysokorizikovou západnou stravou s množstvom tuku a naopak nedostatkom vápnika a vitamínu D, a jednak tou istou stravou s desaťpercentným doplnkom prášku zo zmrazených černíc. Zvieratám z obidvoch kmeňov, ktoré dostávali stravu s černicami, sa v tenkom čreve, hrubom čreve a v konečníku vyvinula pestrá paleta ochranných účinkov, ktoré v súhrne potláčajú tvorbu nádorov. V prípade kmeňa Apc1638 sa výskyt nádorov znížil o 45 percent a počet nádorov o 60 percent. Vedci zistili, že černice takto pôsobili potláčaním činnosti bielkoviny beta katenínu, ktorá sa viaže ku génu APC. V prípade kmeňa Muc2 klesli výskyt i počet nádorov o 50 percent. Černice tu pôsobili obmedzovaním chronického zápalu.

Podľa Wancaia Wanga teraz bádatelia dúfajú, že získajú finančné prostriedky na začatie klinických skúšok s ľudskými pacientmi. Vzhľadom na protizápalové účinky černíc sa skúšky nebudú týkať iba rakovinových ochorení, ale aj napríklad srdcových.

Zdroj: Komuniké University of Illinois at Chicago z 2.11.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: