Zdravotníctvo podľa I. Uhliarika potrebuje viac, ako má v rozpočte

Slovenské zdravotníctvo potrebuje podľa šéfa rezortu Ivana Uhliarika (KDH) viac finančných prostriedkov, ako naň bolo vyčlenených v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Návrh počíta s tým, že sadzba za poistencov štátu sa zníži zo súčasných 4,78 percenta (34,56 eura) na 4,32 percenta (32,16 eura) z vymeriavacieho základu. Tento výpadok mali čiastočne vykompenzovať zmeny v zdravotníckych odvodoch.

Ako však poukázal minister Uhliarik, príjmy z odvodov budú nižšie, ako sa predpokladalo, preto sa o tejto otázke bude ešte rokovať. Za prijateľné považuje, keby sadza poistného dosiahla na budúci rok úroveň 4,68 percenta. Štát by tak vzhľadom na rast minimálnej mzdy platil za svojich poistencov rovnakú sumu ako v tomto roku. "Verím, že sa podarí nájsť konsenzus s ministerstvom financií," uzavrel Uhliarik. V prípade, že príde do zdravotníctva menej finančných zdrojov, ako sa predpokladalo, urobí sa podľa šéfa rezortu všetko preto, aby nebol problém s dostupnosťou a kvalitou zdravotnej starostlivosti. Poukázal však, že by mohlo dochádzať k ďalšiemu nárastu zadlženosti zdravotníckych zariadení.

Televízia TA3 v nedeľu 14. novembra informovala, že vládna koalícia pred blížiacou sa decembrovou parlamentnou schôdzou údajne ustupuje od zámeru, aby sa platili zdravotné odvody z dividend či prenájmu nehnuteľností. KDH a SDKÚ-DS sa majú zároveň sporiť kvôli plánovanému znižovaniu týchto odvodov za poistencov štátu.
Obe opatrenia sú súčasťou vládnej novely zákona o zdravotnom poistení a návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu, o ktorých začne parlament rokovať o dva týždne. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) tieto informácie odmietol komentovať. "Je koaličná dohoda, ako bude financované zdravotníctvo. Predpokladám, že to platí. Všetko je v návrhu rozpočtu," reagoval.

Podpredsedníčka KDH Mária Sabolová pre televíziu potvrdila, že strana odmieta návrh razantne znížiť sadzbu poistného plateného štátom za študentov či penzistov. "Považujeme to za najvážnejší problém, ktorý určite ešte prednesieme na rokovaní Koaličnej rady. Žiadame, aby platba za poistencov štátu bola na úrovni 4,68 %. Bez tejto úpravy nie je možné nastaviť zdravotníctvo na reálny režim," zdôraznila Sabolová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: